Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek.
Wtryskiwanie

Industrializtor
28 lut 2012, 10:16 Industrializtor

Iebm napisał:
Kolego przepraszam , ale czasem prościej mówić niz pisać . Natomiast opisane przez Ciebie ustawianie docisku jest dla mnie dość trudne do zrozumienia . Którego tworzywa przewęzka potrzebuje 6 sek na zastygnięcie ? Litosci ! I jeszcze jedno - do Tomka : uzupełnienie wciągów spowodowanych skurczem pierwotnym ( w gnieździe formy) jest możliwe do czasu zastygnięcia przewęzki - prawda ?
rozwiń+


Prawda, i nie ma litości - wiele detali potrzebuje docisku 6s i więcej, a konstrukcja formy (układu zasilania) umożliwia kompensację skurczów tak długo jak to jest konieczne

Iebm
28 lut 2012, 13:37 Iebm

To prawda , ale w przypadku GK .Przy ZK nie zetknąłem się z tak długim czasem docisku

Iebm
28 lut 2012, 19:16 Iebm

A przy ZK dobór srednicy przewężki deprymuje nie tylo kwestia kompensacji skurczu pierwotnego detalu , ale również jej działanie jako zaworu dławiącego dla strugi tworzywa .

Tomek0x57
28 lut 2012, 22:58 Tomek0x57

Nie pojmuje wartości ciśnienia wtrysku. Nie mogę jej połączyć z prędkością wtrysku. Bo tak, prędkość wtrysku określa nam jakim ruchem posuwistym do przodu porusza się nam ślimak. W takim razie ten ruch powinien wytwarzać nam ciśnienie pod jakim znajduje się surowiec, w końcu napieramy na niego. Więc nie rozumiem jak wtryskarka może utrzymać zadane przez nas ciśnienie i prędkość wtrysku jednocześnie.

Tomek0x57
28 lut 2012, 22:59 Tomek0x57

Jeszcze mam pytanie co do poduszki, czy ona na wtryskarce jest tylko mierzona czy ją zadajemy?

Iebm
29 lut 2012, 8:30 Iebm

Parametry ciśnienia i szybkości to dwa różne parametry . Ciśnienie reguluje zawór przelewowy , szybkość zawór dlawiący . Są ze sobą scisle powiązane we wtryskarce .

Iebm
29 lut 2012, 8:32 Iebm

Poduszka tworzywa = doza pobranego tworzywa - doza tworzywa mieszczacego się w formie. Tak więc to my ją zadajemy i oczywiście możemy odczytywac jej wielkość

Iebm
29 lut 2012, 8:36 Iebm

Industrializator napisal : konstrukcja formy (układu zasilania) umożliwia kompensację skurczów tak długo jak to jest konieczne

Teoria . Praktyka jest taka , że ani konstukcja układu wlewowego , ani termostatowanie nawet bardzo poprawnej formy nie skoryguje wszystkich wciągów i zapadów , szczególnie przy bardziej skomplikowanych detalach . I tak ludzie wymyślili spieniacze , konfekcjonowanie na kopytach chłodzacych etc.

Anonymous
29 lut 2012, 10:45 *.16.230.106

Co do ciśnienia to obserwując manometr można odnieść wrażenie, że wartość wskazywana przez niego ma się nijak do zadanego ciśnienia przez nas, ale wynika to z samej natury ciśnienia. Na początku wtrysku manometr pokazuje nam ciśnienie jakie jest potrzebne do pokonania oporów płynięcia w układzie (kanały, przewęzki, gniazda), ciśnienie jakie zadaliśmy maszynie pokazuje dopiero po wypełnieniu gniazd. Tak więc ustawione ciśnienie określa nam górną granicę ciśnienia wtrysku.

Iebm
29 lut 2012, 10:58 Iebm

Układ hydrauliczny podaje takie ciśnienie jakie mu zadaliśmy , natomiast manometr wskazuje ciśnienie oleju hydraulicznego w miejscu w którym jest wpięty . Zadane przez nas ciśnienie jest ciśnieniem podawanym do siłownika wtrysku , a nie na czole ślimaka.

Forum