Kilka pytań dotyczących procesu wtryskowego i wtryskarek.
Wtryskiwanie

Industrializtor
29 lut 2012, 12:53 Industrializtor

Myślę, że mylimy pojęcia:
1 Podczas wtrysku nie zadaje (nie ustawia się) się ciśnienia wtrysku. Można (i należy) ustalić ciśnienie graniczne / bezpieczeństwa - np dla form wielogniazdowych aby zabezpieczyć się przed sytuacją gdy wypraska zostanie w gnieździe, co może prowadzić do uszkodzenia elementów gniazda.
2 W fazie dynamicznej (wtrysk) ustawia się prędkość - ciśnienie maszyna dobiera sama w taki sposób aby zrealizować zadaną prędkość. W fazie statycznej (docisk) ustawia się ciśnieni, a maszyna reguluje prędkość posuwu ślimaka tak, żeby utrzymać zadane ciśnienie.

Iebm
29 lut 2012, 13:04 Iebm

Nie mylimy pojęc . Nie przeczę , że byc może jakies zaawansowane maszyny mają taką funkcję , ale ustawienie ciśnienia wtrysku jest jednym z podstawowych zadań ustawiacza. Podkreślam - nie rozmawiamy o wąskiej grupie zaawansowanych technologicznie maszyn , ale o generaliach

Radosław
Industrializtor
29 lut 2012, 13:06 Industrializtor

Iebm napisał:
Industrializator napisal : konstrukcja formy (układu zasilania) umożliwia kompensację skurczów tak długo jak to jest konieczne

Teoria . Praktyka jest taka , że ani konstukcja układu wlewowego , ani termostatowanie nawet bardzo poprawnej formy nie skoryguje wszystkich wciągów i zapadów , szczególnie przy bardziej skomplikowanych detalach . I tak ludzie wymyślili spieniacze , konfekcjonowanie na kopytach chłodzacych etc.


Dla mnie jest to i teoria i praktyka, a pracuję głównie ze skomplikowanymi detalami. Uważam (i wiem, że tak jest), że dobrze przeprowadzony proces wdrożeniowy pozwala zaprojektować zarówno właściwości końcowego detalu jak i jego zachowanie podczas produkcji. Ekonomia niestety nie zawsze pozwala na "dobre przeprowadzenie wdrożenia" a i technologia narzuca ograniczenia.
Uważam za szkodliwe przeciwstawianie teorii praktyce - bez zrozumienia teorii, praktyka na niewiele się zda. Takie są moje doświadczenia.

Iebm
29 lut 2012, 13:06 Iebm

Parametry docisku ustawiamy tak , aby slimak nie pozwolił na cofanie się tworzywo oraz uzupełnić braki spowodowane skurczem pierwotnym

Iebm
29 lut 2012, 13:11 Iebm

Czy mam rozumieć , że zawsze można tak zaprojektować i wykonac formę , że uzyskujemy optymalne detale ? Bez konieczności sięgania po dodatkowe metody korekty wad wyprasek ?

Ja nigdy nie wydaję kategorycznych opinii , pracuję przy wielu skomplikowanych wdrożeniach jako technolog i to nauczyło mnie pokory .Zgadzam sie że należy łączyć wiedzę teoretyczną z praktyką , stąd taki mam punkt widzenia

Iebm
29 lut 2012, 13:25 Iebm

Nastawa ciśnienia wtrysku jest pojęciem umownym - powtarzam , jest to nastawa ciśnienia w siłowniku wtrysku . Jest zmienne w zależności od oporów na jakie napotyka tworzywo podczas wypełniania gniazda , układu wlewowego .

Lucek11
29 lut 2012, 13:40 Lucek11

To jasne. Ładnie by formy wyglądały , gdyby przy zatkanej jednej czy 2 przewężkach maszyna kitował cisnienie do oporu , żeby tylko pokonać zadaną drogę i czas wtrysku !Wzrośnie ciśnienie spiętrzania do wartosci maksymalnych , ale maszyna da na siłownik tylko takie ciśnienie jakie jej zadaliśmy .

Industrializtor
29 lut 2012, 14:01 Industrializtor

Iebm napisał:
Nie mylimy pojęc . Nie przeczę , że byc może jakies zaawansowane maszyny mają taką funkcję , ale ustawienie ciśnienia wtrysku jest jednym z podstawowych zadań ustawiacza. Podkreślam - nie rozmawiamy o wąskiej grupie zaawansowanych technologicznie maszyn , ale o generaliach


Nie spotkałem maszyny, która by sterowała ciśnieniem i prędkością wtrysku w inny sposób niż to przedstawiłem, a mam do czynienia z:
Billion'ami rocznik 92 i wyższy
Engelami, KM, Arburg rocznik 95 i wyższy
Najstarsze jakie pamiętam to Battenfeldy z roku 84 - i one też pracowały w zamkniętej pętli sterowania.
Nie wydaje mi się, żeby to były zaawansowane technologicznie maszyny...

Iebm
29 lut 2012, 15:55 Iebm

Przepraszam Cię , ale przyjrzyj się swoim maszynom. W parametrach wtrysku jeżeli nie podają ciśnienia , to % wydatku pompy . A to jest to samo . Nie bedę więcej na ten temat sie spierał . W praktyce technolodzy i ustawiacze używają określenia cisnienie wtrysku i każdy wie o co chodzi. Ale czasy sie zmieniają , kiedyś o polistyrenie wysokoudarowym pisało się SB ( styren - butadien) dziś HIPS . Pozdrawiam :)

Iebm
29 lut 2012, 16:14 Iebm

Dla Tomka - cytat :
W prowadzeniu procesu dużą rolę odgrywa doświadczenie zarówno technologa ustalającego proces, jak i wtryskiwacza przestrzegającego ustaleń założonych w warunkach produkcyjnych. Do najważniejszych parametrów procesu wtryskiwania zalicza się: temperaturę, ciśnienie i czas wtrysku. Dobór tych parametrów zależy od:

- kształtu i wielkości wypraski
- rodzaju i własności użytego tworzywa
- sprawności pracy wtryskarki
- konstrukcji formy.

Dodatkowo temperatura wtrysku zależy jeszcze od: temperatury formy, ciśnienia tłoka wtryskowego i szybkości wtrysku. Natomiast czas wtrysku zależy jeszcze od: wydajności uplastyczniania, ciśnienia i temperatury wtrysku, oraz szybkości wtrysku. Parametry te decydują o wydajności procesu, jakości wyprasek, własności mechanicznych wyrobu i jego zastosowania.

Przebieg procesu wtrysku określają następujące parametry:
- Ciśnienie wtrysku Pw - największe ciśnienie tworzywa panujące w cylindrze wtryskowym na czole ślimaka lub tłoka podczas wypełniania formy.
- Ciśnienie docisku Pd - ciśnienie tworzywa na czole ślimaka lub tłoka wtryskowego podczas uzupełniania ubytków skurczowych tworzywa w formie.
- Ciśnienie spiętrzenia (przeciwciśnienie) Ps - ciśnienie tworzywa w przedniej części cylindra podczas pobierania surowca przez obracający się ślimak.
- Temperatura wtrysku Tw - temperatura cylindra niezbędna do właściwego uplastyczniania tworzywa, podawana dla ostatniej (przedniej) strefy cylindra.
- Temperatura stref formy Tf1, Tf2
- Temperatura formy Tf - średnia temperatura na powierzchni gniazda formy.
- Czas cyklu tc
- Czas wtrysku tw - czas wypełniania formy tworzywem, wynikający z prędkości wtrysku.
- Czas docisku td - czas trwania ciśnienia docisku.
- Czas chłodzenia tch - czas zamknięcia formy do momentu zakończenia wtrysku.
- Czas przerwy tp - czas obejmujący otwieranie formy, usuwanie wypraski i inne manipulacje, zamykanie formy
- Poszczególne czasy otwierania i zamykania formy, oraz dosuwania i odsuwania cylindra tm
- Objętość wtryskiwania Vw
- Objętość docisku Vd
- Objętość dekompresji Vdk
- Prędkość wtryskiwania vw
- Prędkość zamykania formy vz
- Prędkość otwierania formy vo
- Prędkość wypychania wypraski vu
- Prędkość dosuwania i odsuwania cylindra vcyl
- Siła zamykania formy Fz
- Siła otwierania formy Fo
- Siła wypychania wypraski Fu
- Siła docisku dyszy Fcyl

Na ogół należy ustalić takie warunki procesu wtryskiwania, aby uzyskać wypraski o odpowiedniej jakości przy jak największej wydajności. Dla sprawniejszego wypychania wyprasek z gniazd formy wtryskowej stosuje się powłoki środków przeciwprzyczepnych, którymi powleka się powierzchnie gniazda.
Schemat wtryskarki wraz z najważniejszymi parametrami procesu wtrysku

Forum