Spawanie tworzyw sztucznych - potrzebna pomoc
Zgrzewanie

Banan
21 lip 2008, 9:34 Banan

Witam. Znalazłem na forum identyczny temat jak mój lecz nie mogę się skontaktować z jego autorem. Od daty tamtego tematu minął ponad rok, dlatego postanowiłem napisać ponownie ponieważ prawdopodobnie technologia poszła do przodu, a ja wole być na bierząco. Jestem studentem 4 roku wydziału mechanicznego i juz na wakacje wziąłem sobie kilka prac wcześniej zeby nie mieć natłoku pracy w roku akademickim - na szczescie wykladowcy sie zgodzili.

Mam do napisania prace przejściową na temat spawania tworzyw sztucznych. Nie mam skupiać się na konkretnej metodzie, tylko napisać ogólnie o wszystkich. Spis treści jaki sobie zalozylem to :

- WSTĘP
- MATERIAŁY SPAWANE
- METODY SPAWANIA TWORZYW SZTUCZNYCH
* SPAWANIE RĘCZNE METODĄ WAHADŁOWĄ
* SPAWANIE RĘCZNE METODĄ CIĄGNIONĄ
* SPAWANIE EKSTRUZYJNE
* SPAWANIE LASEROWE
- ELEKTRODY (PRĘTY DO SPAWANIA TWORZYW SZTUCZNYCH)
- URZĄDZENIA DO SPAWANIA TWORZYW SZTUCZNYCH
- ZASTOSOWANIE SPAWANIA TWORZYW SZTUCZNYCH

Jesli ktos posiadałby materiały które mógłbym wykorzystać przy powyższych punktachlub które mogą mi pomóc przy pisaniu pracy prosze o odpowiedz na forum lub wiadomość na meila.
Pozdrawiam i z góry dziekuje.

plsonic
21 lip 2008, 12:32 plsonic

Chciałbym krótko nadmienić - w języku polskim występuja różne zwroty które okreslaja łączenie tworzyw sztucznych "spawanie" - co zgodnie z formą językową oznacza że do procesu połączenia np. dwóch elementow użyto przetopionego materiału spawalniczego ( tzw. elektrody ) lub "zgrzewanie" jak w przypadku laseru gdzie nastepuje przetopienie jednego z elementów.

Pozdrawiam
życząc powodzenia w badaniach.

Banan
21 lip 2008, 12:58 Banan

W takim razie literatura fachowa jaka mam w dloni "klamie" bo mowa jest o spawaniu tworzyw sztucznych metoda laserowa i nie ma tu nic na temat "zgrzewania".

plsonic
23 lip 2008, 11:30 plsonic

Co masz na mysli jesli chodzi o literature?
Złącze spawane jest połączeniem materiałów powstałym przez ich miejscowe stopienie. Występuje w procesie łączenia metali (głównie stali) oraz tworzyw sztucznych. Przy spawaniu zwykle dodaje się spoiwo (materiał dodatkowy) stapiający się wraz z materiałem podstawowym, aby utworzyć spoinę i polepszyć jej własności.
* spawanie laserowe
* spawanie plazmowe
* spawanie hybrydowe
* spawanie żużlowe
* spawanie elektronowe
* spawanie tarciowe
Połączenia zgrzewane to połączenia metali i tworzyw sztucznych przez miejscowe dociskanie łączonych elementów przy jednoczesnym podgrzewaniu wystarczającym do doprowadzenia lączonych materiałów do stanu plastyczności (ciastowatości).

Kwestie jezykowe:
welding, Schweißen, zgrzewanie, spawanie, laczenie

Anonymous
16 wrz 2010, 14:39 *.108.112.243

Nie mogę się zdecydować na wybór automatu do zgrzewania banerów. Czy może się ktoś wypowiedzieć w tym temacie?

Anonymous
29 wrz 2010, 11:06 *.77.85.17

Zajrzyj na www.zgrzewarki-plandek.pl Są tam opisy i dane techniczne do kilku modeli zgrzewarek z firmy Leister, z tego co słyszałem jednej z lepszych na rynku.

Nowakowski
23 gru 2010, 10:53 Nowakowski

Witam,
Jeżeli intereseruse Pana temat spawania tworzyw polecam przedwe wszystkim zakup literatury dr. Jasiulka z firmy Weldplast z Zabrza oraz dogłębną lekturę portalu http://www.joining-plastics.info/

Plsonic
29 gru 2010, 10:29 Plsonic

http://www.ztp.ps.pl/index.php/pl/instrukcje-phocadownload

!:]

Wyrwiblacha
6 lis 2017, 13:21 Wyrwiblacha

Co prawda nie literatura ale wiele można nauczyc się praktycznie z tych filmików: https://www.youtube.com/user/ataszek/videos

Piotrzawadzinski
11 lis 2017, 20:34 Piotrzawadzinski

Groch80 #(on) napisał:
Nie mogę się zdecydować na wybór automatu do zgrzewania banerów. Czy może się ktoś wypowiedzieć w tym temacie?

Do zgrzewania banerów najlepszą technologią jest zgrzewanie ultradźwiękowe. Daje zgrzew o bardo wysokiej wytrzymałości na zrywanie (nieosiągalne w żadnej innej technologii), oraz jednocześnie możliwość odcinania naddatków. Długość zgrzewarki 2-15 mb (lub w przypadku cienkich materiałów przewijanie z bębna na bęben) . Bardzo niskie zużycie energii (moc całkowita ok 250W) Niestety technologia jest na razie droga. W razie zainteresowania proszę o kontakt a przypadku przysłania próbek materiału odeślę zgrzany Mogę również przesłać krótkie filmy działających zgrzewarek liniowych do cienkich i grubych materiałów .piotrzawadzinski@o2.pl


Forum