Wyciek azotu po czasie z butelek / hot fill
Rozdmuch w formie

Plasticman1
5 mar 2023, 8:13 Plasticman1

Witam,

Po pewnym czasie od zalania butelek (napełnianie na gorąco hot fill) obserwujemy, że niektóre z nich robią się sflaczałe (wyciek gazu). Losowe sztuki, nie ma żadnego punktu zaczepienia, poza nakrętką - na innych produktach z tym samym zamknięciem, problem jest ten sam.

Przy zmianie nakrętki (inny kolor) - jest ok.

Butelki z wyciekami są dokręcone, więc kwestia odkręcania się ich po czasie raczej odpada. Wymiarowo - wszystko w tolerancji

Pytanie, co można z tematem zrobić (bez zmiany zamknięcia na inne).Jak gaz może wydostawać się na zewnątrz, skoro wszystko jest poprawnie dokręcone?

Jakość uszczelnień zarowno w butelce jak i w cap - ok

Iebm
10 mar 2023, 19:43 Iebm

jezeli zmiana koloru powoduje szczelność to znaczy że nieszczelność wynika z mniejszego skurczu nakrętek

Pz_999
10 mar 2023, 22:22 Pz_999

Czy wycinany był uszczelniacz w nakrętce? Czy nie ma na nim zapadów?                           Z jakiego tworzywa jest butelka i nakrętka?                                                     Jaki jest wcisk? Czy na problematycznym kolorze jest mniejszy?                                       Jaka jest średnica gwintu? Z jakim momentem są aplikowane nakrętki?           

  Podczas łączenia dwóch elementów za pomocą łączników gwitnowych występuje relaksacja. Jest w pewnym sensie samoistne odkręcanie.

Najłatwiej będzie zmienić barwnik lub jego recepturę tak żeby powodował większy skurcz, najprawdopodobniej wcisk w uszczelniaczu nakretki jest zbyt mały.

Mogą też powstawać mikro zapady w uszczelniaczu nakrętki na tym konkretnie barwniku.

Forum