150 lat historii olejów i smarów

Poza molekułami - pojawienie się nowoczesnych usług

Oprócz stosowania wysokiej jakości środków smarnych, klienci coraz częściej szukają możliwości optymalizacji w układach smarowania. W tym celu wykorzystują usługi pomagające im zaoszczędzić czas, obniżyć koszty i zwiększyć bezpieczeństwo. Niektórzy producenci olejów i smarów świadczą usługi wymiany oleju prowadzone przez dedykowane centra serwisowe. Dzięki temu klienci mogą zrozumieć, jaki olej będzie najlepszy do ich pojazdów i jak ułatwić wybór oleju.

Zakłady przemysłowe również mogą czerpać z tego korzyści, chociażby dzięki programom analiz olejowych, pomagającym w optymalizacji wydajności pracy maszyn. Informacje z analiz olejowych pozwalają wydłużyć żywotność sprzętu i wprowadzić usprawnienia bieżących prac serwisowych. Patrząc w przyszłość, firmy będą musiały wprowadzać innowacje, aby sprostać wyzwaniom świata mobilnych technologii. Jednym z przykładów takich innowacji są usługi analiz olejowych dostępne na urządzeniach mobilnych – takie jak Mobil Serv Lubricant Analysis. W tym przypadku pracownicy zakładów przemysłowych i menadżerowie flot pojazdów użytkowych mogą zarządzać programem analiz olejowych w całości za pośrednictwem smartfona lub tabletu.

Świetlana przyszłość

Branża środków smarnych wspiera rozwój najnowocześniejszych maszyn, które będą pomagać firmom w realizacji celów w zakresie produktywności, stabilnego rozwoju i bezpieczeństwa. Jak pokazuje historia produktów smarnych z ropy naftowej, dodatków oraz technologii syntetycznych, rola olejów i smarów nie ogranicza się wyłącznie do ochrony sprzętu przed zużyciem.

W rzeczywistości bez ewolucji w produkcji środków smarnych rozwój techniki byłby niemożliwy. Możemy spodziewać się, że oleje i smary przyszłości – wielokrotnie bardziej odporne na zużycie od współczesnych produktów syntetycznych – otworzą przed ludzkością nowe możliwości w zakresie projektowania maszyn.

Przed ostatnie 150 lat producenci środków smarnych przeszli bardzo długą drogę, ale nadal wiele pozostaje do odkrycia. Postęp technologiczny w dziedzinie środków smarnych w ciągu najbliższych lat i dekad z pewnością dostarczy nam jeszcze dużo wrażeń.

SHC Gearźródło: ExxonMobil Poland

Czytaj więcej: Oleje i smary 23