Apple sięga po tworzywa sztuczne i zmniejsza opakowania

Apple sięga po tworzywa sztuczne i zmniejsza opakowania
Koncern Apple pochwalił się swoim podejściem do kwestii zrównoważonego rozwoju. Firma chce promować ekologiczność materiałów, z których wytwarza swe produkty oraz opakowania.

Z informacji przedstawionych przez Apple wynika, iż znany na całym świecie gigant komputerowy używa tworzyw sztucznych, papieru pochodzącego z recyklingu, biopolimerów oraz farb pochodzenia roślinnego. Wszystko to ma sprawiać, że produkcja i użytkowanie sprzętu w mniejszym stopniu obciąży środowisko naturalne.

- Potrafimy wtórnie wykorzystać materiały, tak aby spełniały nasze wyśrubowane normy konstrukcyjne. Na przykład zespoły wentylatorów wykonane są z materiałów pozyskanych w drodze repolimeryzacji tworzywa z butelek PET. Zaś miliony zespołów głośnikowych i wsporników obudowy wytwarzamy z tworzywa ABS pozyskanego ze zużytych komputerów PC – tłumaczą przedstawiciele koncernu.

Interesująco robi się też w odniesieniu do opakowań. Przy ich produkcji stosowana jest masa włóknista pozyskiwana z makulatury. W efekcie miliony opakowań iPhone'ów powstaje z odnawialnej tapiokowej pianki papierowej. Tapioka to produkt skrobiowy otrzymany z manioku, czyli uprawnej rośliny. Z kolei karty upominkowe iTunes wykonane są z papieru pochodzącego w całości z recyklingu.

Osobnym staraniem projektujących opakowania jest doprowadzenie do sytuacji, w których będą one coraz cieńsze. Przykładem takiego działania ma być opakowanie telefonu iPhone 4, które jest o 42 proc. lżejsze i tym samym mniejsze gabarytowo niż opakowanie oryginalnego modelu sprzed pięciu lat. To oznacza, że na każdej palecie może się zmieścić o 80 proc. więcej opakowań iPhone'a. W konsekwencji wykorzystywanych jest mniej środków transportu, co redukuje negatywny wpływ na środowisku w łańcuchu dostaw.

Czytaj więcej: Innowacje 302 Opakowania 1103