BASF przyspiesza swoje działania w obszarze tworzyw sztucznych na PRSE 2024

BASF przyspiesza swoje działania…

BASF zaprezentuje kolejne kamienie milowe w swoich działaniach w obszarze tworzyw sztucznych na najbliższej Europejskiej Konferencji nt. Recyklingu Tworzyw Sztucznych i Zrównoważonego Rozwoju (Plastics Recycling and Sustainability Conference Europe, PRSE 2024). Konferencja zaplanowana na 19 i 20 czerwca w salach RAI Amsterdam będzie platformą dla branżowych liderów, innowatorów i ekspertów dyskutujących o najnowszych osiągnięciach, możliwościach i wyzwaniach w europejskim sektorze recyklingu tworzyw sztucznych.

Na stoisku D32 w hali 12 BASF zaprezentuje swoje najnowsze inicjatywy i rozwiązania służące promowaniu gospodarki o obiegu zamkniętym w branży tworzyw sztucznych. Firma stawiająca na zrównoważone zarządzanie tworzywami sztucznymi przedstawi też całościowe podejście do recyklingu mechanicznego i chemicznego. Celem tych działań jest znaczące ograniczenie ilości odpadów plastikowych niepoddawanych recyklingowi.

W czasie konferencji BASF będzie również gospodarzem sesji zatytułowanej „Promowanie ewolucji w recyklingu tworzyw sztucznych dzięki nowatorskim technologiom” (20 czerwca, godz. 14:10-14:40, hala 12). Carlo Bouwmeester, Global Business Development Plastics Recycling w Chemetall, oraz Denis Savchenko, Key Industry Manager Plastic Recycling w regionie EMEA i SA w Chemetall, omówią wyzwania dotyczące recyklingu oraz zaprezentują technologie i rozwiązania w zakresie obiegowej gospodarki tworzywami sztucznymi.

Rozwiązania Chemetall do oczyszczania w mechanicznym recyklingu tworzyw sztucznych

Chemetall, globalna jednostka biznesowa odpowiedzialna za technologie powierzchniowe w ramach działu powłok (Coatings) firmy BASF, oferuje kompleksowy asortyment specjalnie opracowanych i zintegrowanych środków oczyszczających, których zadaniem jest poprawa jakości, produktywności oraz bezpieczeństwa procesów recyklingu tworzyw sztucznych. Innowacyjne technologie Chemetall stosowane w recyklingu mechanicznym odgrywają istotną rolę między innymi w procesach delaminacji i odbarwiania wielowarstwowych i nadrukowanych powierzchniowo opakowań plastikowych. Technologie te skutecznie usuwają tusz i oddzielają poszczególne warstwy plastiku, takie jak PE i PET, umożliwiając zachowanie integralności całego strumienia recyklingu.

Stosując produkty Chemetall, podmioty zajmujące się recyklingiem tworzyw sztucznych mogą je bezpiecznie i skutecznie oczyszczać przy mniejszym zużyciu wody i energii. Technologie te są opracowywane specjalnie pod kątem optymalizacji procesów mycia surowca wtórnego oraz oczyszczania ścieków, a także bardziej zrównoważonego i przyjaznego dla środowiska podejścia do oczyszczania tworzyw sztucznych.

Ponadto zaawansowane technologie opracowane przez Chemetall mogą w znaczący sposób usprawniać proces recyklingu tworzyw sztucznych, umożliwiając wytwarzanie wysokowartościowych tworzyw z surowca wtórnego przy niższych kosztach produkcji w porównaniu z konwencjonalnymi procesami. To z kolei pozwala na ponowne wprowadzanie tworzyw z recyklingu do wysokowartościowych zastosowań, zgodnie z założeniami gospodarki o obiegu zamokniętym.
Asortyment produktów Chemetall obejmuje różne roztwory czyszczące, środki zwilżające oraz odpieniacze, w tym Gardoclean, dodatki Gardobond, Gardo Pure oraz Gardofloc. Produkty te znajdują zastosowanie w całym procesie mycia oraz oczyszczania ścieków w recyklingu tworzyw sztucznych. Skutecznie usuwają wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, takie jak kleje, a jednocześnie są zgodne z rygorystycznymi wymaganiami obowiązującymi w przemyśle spożywczym. Można je stosować do tworzywa PET, opakowań wielowarstwowych, folii oraz elastycznych opakowań z PE, PP i PS, z gwarancją skutecznego oczyszczenia bez uszczerbku dla jakości i bezpieczeństwa finalnych produktów wytwarzanych z plastikowych surowców wtórnych.