Backup pakietu Microsoft 365 - bezpieczeństwo danych w branży produkcyjnej

Backup pakietu Microsoft 365…

Przejście na chmurowy pakiet biurowy Microsoft 365 (M365) to dla firm produkcyjnych sprawdzony sposób na rozpoczęcie transformacji cyfrowej. Aby jednak transformacja ta nie zakończyła się przedwcześnie, należy chronić dane przetwarzane w tej usłudze. Skutecznym sposobem są rozwiązania do kopii zapasowych dedykowane właśnie narzędziom Microsoft.

Pakiet Office towarzyszył biznesowi od lat - dziś istnieje on w formie chmurowej (cloud) jako Microsoft 365 (M365). Dla wielu polskich firm, również tych z gałęzi produkcji, przejście na narzędzia Microsoft w chmurze jest pierwszym krokiem w stronę transformacji cyfrowej. Chmura jest jednym z podstawowych elementów tej transformacji, jednocześnie umożliwiając zmianę sposobu pracy i zwiększenie efektywności.

Popularność M365 dotyczy nie tylko Polski, bowiem według najnowszych badań Eurostatu już prawie połowa europejskich firm z branży produkcyjnej korzysta z rozwiązań chmurowych. Pośród nich dominują usługi poczty elektronicznej (82,7%), usługi przechowywania plików (68,0%) i właśnie oprogramowanie biurowe (66,3%).

Chmurowe korzyści w M365

Nic w tym dziwnego - rozpoczęcie korzystania z Microsoft 365 jest relatywnie proste i pozwala zapoznać się z możliwościami rozwiązań cloud w ramach dobrze znanej grupy narzędzi. Jakie są to możliwości? Między innymi zwiększenie dostępności plików oraz samego oprogramowania, jak też usprawnienie komunikacji i poprawa współpracy.

Chmurowy pakiet biurowy Microsoft jest dostępny niezależnie od lokalizacji, dzięki czemu doskonale sprawdza się w produkcji, gdzie praca odbywa się zarówno w rozproszonych firmowych ośrodkach, jak i w terenie. Charakterystyczna dla chmury możliwość współdzielenia plików usprawnia komunikację w ramach działów przedsiębiorstwa i między nimi. Praca na wspólnych plikach zamiast przesyłania drogą mailową kolejnych iteracji projektu z poprawkami skraca drogę od pomysłu do gotowego produktu.

Uwaga na bezpieczeństwo danych

Podobnie jak w przypadku plików tworzonych w wersji “offline” takich narzędzi jak Word i Excel, przedsiębiorcy nadal muszą zadbać o ich dostępność i bezpieczeństwo. W chmurze Microsoft wyłącznym właścicielem danych jest klient, dlatego też to on odpowiada za ich bezpieczeństwo.

Wynika to z tzw. modelu współdzielonej odpowiedzialności, w ramach którego część obowiązków spoczywa na dostawcy, część na kliencie, a część może być wspólna. W myśl tej zasady Microsoft dba o stałą dostępność swoich aplikacji, a ochrona plików, a także kont w usłudze M365, leży po stronie firmy produkcyjnej.

Sytuacja, która obrazuje tę zależność, może przydarzyć się każdemu: pracownik przypadkowo usuwa ważny dokument, a w międzyczasie inna osoba opróżnia kosz. Pliku nie da się już odzyskać - chyba że wcześniej samodzielnie wykonaliśmy kopię zapasową.

artykul-backup-m365-produkcja-main-veeam-1


Konsekwencje utraty danych w produkcji

Bez odpowiedniego zabezpieczenia posiadanych danych, każda firma z branży produkcyjnej narażona jest na szereg konsekwencji. Należą do nich:

  • Utrata danych biznesowych, takich jak plany, wzorce czy harmonogramy, może spowodować opóźnienia i straty finansowe;
  • Strata plików księgowych czy HR, które zawierają dane osobowe, stanowi naruszenie obowiązującego prawa i może wiązać się z karami finansowymi;
  • Podatność na naruszenia danych i wycieki informacji wiąże się z ryzykiem utraty zaufania klientów.
brak
 

Chmura i backup - Cloud computing w modelu IaaS - Chmura prywatna, hybrydowa i multichmura - Zarządzanie środowiskami cloud - Disaster Recovery Center - serwery dedykowane, kolokacja - Bare Metal as a Service

Polska

Reportaże

Forum