Ball Packaging Europe zbuduje w Lublinie fabrykę

Szykuje się duża inwestycja na krajowym rynku opakowaniowym. Międzynarodowy potentat Ball Packaging Europe wybuduje w Lublinie nową fabrykę, produkująca puszki. Będzie to drugi zakład koncernu w Polsce. Pierwszy od 13 lat funkcjonuje w Radomsku.

Ball Packaging Europe jest jednym z czołowych dostawców puszek do napojów na naszym kontynencie. Należy do niego 29 proc. udziałów w tym rynku. W Polsce zajmuje drugie miejsce w klasyfikacji wytwórców metalowych opakowań do napojów. W jego puszki rozlewane jest piwo, napoje energetyzujące, soki, woda mineralna.

Ball Packaging Europe wchodzi w skład amerykańskiej firmy Ball Corporation. Posiada dwanaście zakładów produkcyjnych, które mieszczą się w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Polsce, Serbii i Holandii. Od fabryki w Radomsku większa jest tylko ta funkcjonująca w Belgradzie i francuskim La Ciotat. W europejskich zakładach Ball Packaging Europe wytwarzanych jest rocznie 13 miliardów puszek, z czego 60 proc. powstaje przy użyciu aluminium, a 40 proc. stali. Sześć europejskich fabryk wykorzystuje do produkcji aluminium, a cztery stal.

Koncern poinformował właśnie, że zbuduje w Polsce swoją drugą fabrykę. Jej lokalizacja to Lublin. Zatrudni 100 osób, a część zadań będzie zlecać podwykonawcom. Początek budowy zaplanowano natychmiast po tym, jak firma otrzyma zezwolenie na działanie w Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W tej chwili dogrywane są już ostatnie szczegóły. Produkcja ma ruszyć w pierwszej połowie 2009 r.

- Polski rynek puszek notuje ogromny wzrost. Rocznie zwiększa się o blisko 30 proc. W tej chwili sprzedajemy tu dużo więcej puszek niż jesteśmy w ogóle w stanie wyprodukować - mówi Michael Herdman, prezydent Ball Packaging Europe. - Nasz zakład w Radomsku doskonale obsługuje rynek centralnej i południowej Polski. Jednak zakład w Lublinie zapewni nam możliwość zaspokojenia rynku w całej Polsce oraz umożliwi jeszcze lepszą obsługę klientów, zarówno w Polsce jak i w krajach położonych na wschodzie. W tej chwili w Radomsku wytwarzamy 1,5 mld puszek rocznie na dwóch liniach produkcyjnych. To jednak za mało, bo potrzeby są dużo większe - dodaje Herdman.

O inwestycji BPE w Polsce mówiło się już od kilku miesięcy. Początkowo jednak koncern planował połączoną inwestycję, obejmującą fabrykę w Radomsku i niemieckim Hermsdorf, gdzie także mieści się jego zakład. Moce produkcyjne w obydwu zakładach miały wzrosnąć o 500 mln puszek. Teraz jednak szefostwo Ball Packaging Europe uznało, że korzystniejsze będzie postawienie kolejnej wytwórni.

Początkowo nowy zakład będzie wyposażony w jedną linię produkcyjną o wydajności ok. 750 milionów puszek rocznie, czyli ma być o połowę mniejszy niż w Radomsku. W przyszłości mają jednak powstać dodatkowe linie. Produkowane będą puszki o pojemności 0,33 l oraz 0,5 l.