Ball zmniejsza wagę opakowań

Ball zmniejsza wagę opakowań
Okazuje się, że nie tylko w sektorze opakowań z tworzyw sztucznych redukcja wagi produktu odgrywa istotną rolę. Także opakowania z aluminium są projektowane pod kątem oszczędności materiału. Teraz, po raz kolejny ciężar swego opakowania zredukował koncern Ball Packaging.

Ball od szesnastu lat z powodzeniem działa w Polsce i w Radomsku produkuje swoje opakowania do napojów. Rocznie jest w stanie wypuścić z linii produkcyjnych ponad 1,5 mld aluminiowych opakowań dla swoich 36 klientów. Nic więc dziwnego, że kwestia oszczędności materiału jest dla firmy ważna. Stąd też może mówić o sukcesie w momencie gdy udało jej się zmniejszyć wagę półlitrowej puszki o pół procenta. Niby śmiesznie mało, ale i tak są korzyści.

Ścianka puszki aluminiowej ma grubość zaledwie 0,1 mm. Jej aktualna waga to 15,83 gram. Jest to jednak aż 19,4 proc. mniej niż miało to miejsce jeszcze dziewiętnaście lat temu. Mniejsze puszki o pojemności 0,33 l odchudzono zaś w tym czasie z 15,34 gram do 12,79 gram, czyli o 16,6 proc.

Oszczędność wagi na poziomie połowy grama przekłada się na oszczędność 750 ton aluminium w przypadku produkcji 1,5 mld puszek w ciągu roku. A to już zyski idące w miliony złotych, gdyż dodatkowo zachodzi też redukcja energii i kosztów transportu. Łącznie firma na skutek różnych działań obniżyła od 2005 r. zużycie energii w fabryce w Radomsku o 22 proc.

Czytaj więcej: Puszki 87 Opakowania 1108