Drukuj

Biaxplen otwiera nową fabrykę BOPP Biaxplen launches new BOPP-film factory

Biaxplen otwiera nową fabrykę BOPP
Nowy obiekt produkcyjny zlokalizowany jest na terenie należącego do koncernu Sibur kompleksu Tomskneftekhim. Nowa linia produkcyjna posiada wydajność 38 tys. ton rocznie, a koszt inwestycji wyniósł ponad 54 mln euro. W fabryce pracę znajdzie ponad 150 osób.

Zużycie folii BOPP w Rosji wyniosło w 2012 roku 124 tys. ton, a zapotrzebowanie rośnie w tempie 4-5 proc. rocznie. Nowe zakłady będą jednak produkować BOPP nie tylko na rynek rosyjski, lecz także będą eksportować do krajów WNP (Ukraina, Białoruś, Kazachstan, Uzbekistan) i do Europy - m.in. do Polski, Włoch, Francji, krajów bałtyckich i do Turcji.

Głównym dostawcą wyposażenia fabryki była francuska firma ESOPP. Zakłady zostały wyposażone w najszerszą w krajach WNP linię produkcyjną (8,7 m), umożliwiającą produkowanie złożonych folii pięciowarstwowych.

Folie BOPP są używane do produkcji opakowań giętkich (m.in. dla produktów spożywczych), etykiet i taśm klejących. Wyroby z tego materiału charakteryzują się wysoką wytrzymałością i elastycznością, dobrymi właściwościami barierowymi, odpornością na czynniki środowiskowe oraz brakiem reaktywności, dzięki czemu są niegroźne dla ludzi i środowiska.

Spółka Biaxplen należy do holdingu Sibur i jest jednym z największych rosyjskich producentów folii z dwuosiowo orientowanego polipropylenu. Poza nowo otwartymi zakładami należą do niej jeszcze cztery inne fabryki BOPP. Łączna zdolność produkcyjna firmy wynosi obecnie ponad 149 tys. ton rocznie.