Bickford’s wdraża technologie sterylizacji preform na sucho opracowanej przez firmę Sidel

Większa elastyczność oznacza większą różnorodność

Odświeżone pozycje z bogatej oferty produktów premium stanowią odpowiedź na potrzeby niszowego rynku. Dlatego właśnie firma Bickford’s nastawia się na produkcję krótkich serii, co sprawdza się doskonale z możliwościami aseptycznej linii produkcyjnej firmy Sidel o niewielkiej prędkości. Aby umożliwić montaż nowego sprzętu, firma Bickford’s przeprowadziła modernizację swoich linii produkcyjnych i zmieniła położenie magazynu półproduktów. W celu przygotowania miejsca pod nową, kompletną linię produkcyjną, zdemontowano dwie z trzech linii napełniania na gorąco. Głównym wyzwaniem dla zespołu firmy Sidel było przeprowadzenie montażu bez zakłócania procesu produkcji i spełnienie wysokich wymogów dotyczących higieny, które obowiązują przy produkcji aseptycznej. 

Nowa, wszechstronna linia butelkująca PET zamontowana w zakładzie w Adelajdzie pozwala na stosowanie technologii systemu Tetra Pak, co jest gwarancją bezpieczeństwa produktu i maksymalizacji czasu sprawności linii od momentu rozpoczęcia przetwarzania. Ponadto system Aseptic Combi Predis został uzupełniony o rozwiązanie Capdis™, pozwalające odkażać na sucho zakrętki, natomiast w systemie napełniania butelek napojami gazowanymi Combi zastosowano kompaktowe i higieniczne rozwiązanie BlendFILL, które pozwala łączyć etapy nasycania dwutlenkiem węgla i napełniania, co znacznie ogranicza zużycie CO2. Częścią przygotowanego projektu jest także system Gebo OptiDry®, wykonany w całości ze stali nierdzewnej i przystosowany do mycia, o sprawdzonej wydajności powyżej 99%. Klient zdecydował również o wyposażeniu linii produkcyjnej w maszynę do nanoszenia etykiet Sidel Roll Adhesive, która zapewnia ciągłość procesu i precyzję naklejania. Całość uzupełniono o urządzenie do umieszczania na opakowaniach etykiet termokurczliwych. 

Linia produkcyjna przygotowana na potrzeby firmy Bickford’s zapewnia niebywałą elastyczność produkcji i umożliwia butelkowanie napojów metodą aseptyczną i zwykłą. W tym celu wykorzystuje dwa oddzielne systemy Combi, które pozwalają stosować butelki o dwóch szerokościach szyjki - 28 mm dla napojów gazowanych i 38 mm dla napojów butelkowanych aseptycznie. Aby zoptymalizować wartość wskaźnika TCO, zdecydowano o korzystaniu w obu przypadkach z jednego zakończenia linii (EOL). W ten sposób czas pracy maszyny osiąga wartość maksymalną, gdyż przełączenie między dwoma systemami jest bardzo proste. Wspomniane zakończenie linii zawiera moduł do owijania VersaWrap® oraz moduł do paletowania PalAccess®. Oba elementy systemu zostały zaprojektowane w sposób, który umożliwia pracę z wieloma formatami opakowań oraz szybkie i proste przełączanie między nimi, co dokładnie odpowiadało potrzebom firmy Bickford’s.

Obecnie linia butelkuje napoje metodą aseptyczną z prędkością 12 000 butelek na godzinę (b/h) oraz do 18 000 b/h w przypadku napojów gazowanych. Osiągana wydajność przekracza założenie umieszczone jako jeden z warunków umowy kupna i przyczynia się do osiągnięcia wyników produkcji na poziomie około 60 milionów butelek rocznie. 

Bezpieczne i ekonomiczne rozwiązanie dostępne przez cały czas  

- Należy zaznaczyć, że naprawdę rewelacyjna możliwość przełączania ustawień linii produkcyjnej na potrzeby różnych produktów nie stanowi zagrożenia dla sterylności procesu. Wręcz przeciwnie, linia aseptycznego butelkowania napojów w opakowania PET jest uruchamiana w zakładzie na dziesięć godzin dziennie, a rozwiązania stosowane przez firmę Sidel pozwalają przetrzymać produkt w nalewarce z zachowaniem pełnego bezpieczeństwa, mimo że ostatnią zmianę dnia od następnej zmiany kolejnego dnia dzieli przeszło dwanaście godzin - podkreślił Georce Kotses, manager ds. procesu w zakładach Bickford’s. 

- Odejście od napełniania butelek PET na gorąco, na rzecz butelkowania metodą aseptyczną, pozwoliło nam zoptymalizować TCO. System Combi Predis charakteryzuje się bardzo korzystnym współczynnikiem kosztów do wydajności i ograniczonym wpływem na środowisko naturalne, ponieważ do działania nie potrzebuje wody i wymaga stosowania zaledwie kilku środków chemicznych. Wprowadzenie nowego rozwiązania pozwoliło nam znacznie ograniczyć masę butelki' – dodał. Ostatnim argumentem, przemawiającym na korzyść nowego rozwiązania, jest zmniejszenie kosztów czyszczenia linii produkcyjnej (CIP). 

Pierwsze produkty z nowej linii zakładów Bickford’s trafiły do sklepów latem 2019 r. Ukoronowaniem całego procesu zmian był oficjalny odbiór do użytku nowej linii produkcyjnej, który miał miejsce we wrześniu w obecności premiera Australii Scotta Morrisona oraz premiera Południowej Australii Stevena Marshalla.

sidel3