Blister niezawierający tworzyw sztucznych

Blister niezawierający tworzyw sztucznych
Jeden z najczęściej używanych rodzajów opakowania na świecie - blister - może być teraz wytwarzany całkowicie z kartonu. Dwie główne korzyści to redukcja negatywnego wpływu na środowisko oraz łatwość, z jaką można otworzyć opakowanie. Blistry zazwyczaj wiszą w sklepach na wieszakach. Składają się z kartonowego spodu oraz przezroczystego tworzywa sztucznego w przedniej części, co umożliwia przedstawianie produktów klientom. Norweski oddział Moltzau opracował Cefapac, aby poprawić wydajność środowiskową opakowania oraz ułatwić jego otwieranie. Nowe opakowanie już zdobyło wiele nagród.

- Nasze prace projektowe miały dwa punkty wyjściowe - wpływ na środowisko i prostotę otwierania - wyjaśnia Eirik Faukland, weteran w branży opakowań kierujący działem badań i rozwoju w Moltzau. - Aby obejść dobrze znany problem dużej trudności w otwieraniu plastikowych blistrów, podstawową ideą było zastąpienie tworzywa sztucznego kartonem. Unikatową cechą rozwiązania Cefapac jest zastąpienie wszystkich tradycyjnych zagięć perforacjami, które zapewniają pożądaną łatwość otwierania.

Niemniej użycie perforacji w miejscu zagięć stwarza ryzyko, że tego typu połączenie nie będzie dostatecznie dobrze chronić zawartości opakowania. Dlatego też niezwykle ważny jest wybór odpowiedniego kartonu.

- Doskonała wytrzymałość na rozdarcia kartonów Invercote jest wymaganym elementem opakowań o wysokiej jakości - zapewnia Faukland. - Krytyczne znaczenie ma wytrzymałość oraz wydajność materiału na różnych etapach konwersji i wypełniania. Kolejną korzyścią dotychczas wyprodukowanych opakowań Moltzau jest fakt, że perforacje umożliwiają zwiększenie prędkości na liniach napełniania w porównaniu z liniami korzystającymi z przerw w opakowaniach z zagięciami.

Światowy lider w zakresie produkcji wosków narciarskich, firma Swix, obecnie używa opakowań Cefapac dla części swoich wosków i planuje rozszerzyć współpracę w tym zakresie. Innymi już dostępnymi na rynku produktami w opakowaniach Cefapac są opatrunki i leki sprzedawane bez recepty. Jesienią 2015 r. opakowanie Cefapac otrzymało skandynawską nagrodę w branży opakowaniowej, Scanstar, a w 2017 nagrodę WorldStar od organizacji World Packaging Organisation.

Jako projektant opakowania Eirik Faukland zyskał szczere uznanie przedstawicieli szwedzkich i norweskich stowarzyszeń ds. reumatologii, które reprezentują osoby cierpiące na reumatyzm. Stowarzyszenia aktywnie zachęcają firmy w branży opakowaniowej do opracowywania rozwiązań, które pomogą jeszcze bardziej ułatwić otwieranie.

Iggesund Karton jest częścią szwedzkiej grupy przemysłowej Holmen, jednego z największych na świecie 100 najbardziej zrównoważonych firm notowanych na indeksie Global Compact ONZ. Obroty Iggesund to ponad 500 mln €, a flagowy produkt Invercote jest sprzedawany w ponad 100 krajach. Firma posiada dwie rodziny marek, Invercote i Incada, oba umieszczone na wysokiej półce w swoich segmentach. Od 2010 Iggesund zainwestował ponad 380 mln € w celu zwiększenia ich efektywności energetycznej i redukcji emisji z jego produkcji.

Iggesund i Grupa Holmen zgłasza całą swoją emisję dwutlenku węgla do Carbon Disclosure Project. Dane środowiskowe stanowią integralną część sprawozdania rocznego, które są zgodne z Global Reporting Initiative (raportowanie zrównoważonego rozwoju). Iggesund powstała jako huta stali w 1685 roku, a od ponad 50 lat produkuje tektury. Dwa zakłady, w północnej Szwecji i północnej Anglii zatrudniają 1500 osób.

Źródło: /ins