Butelka AYA firmy Sidel z nagrodą World Food Innovation Awards

Butelka AYA firmy Sidel z…

Firma Sidel otrzymała prestiżową nagrodę World Food Innovation Award (WFIA) w kategorii "Najlepszy projekt opakowania na napój" za swoją najnowszą ekologiczną koncepcję opakowania AYA. Nagrodzona koncepcja AYA firmy Sidel stanowi alternatywę dla tradycyjnych butelek na wodę niegazowaną, zrealizowaną kompleksowo zgodnie z koncepcją End to End i z myślą o ekologii - do produkcji nowych opakowań pierwotnych wykorzystywane jest 100% materiału PET pochodzącego z recyklingu (rPET), opakowania wtórne są wytwarzanie z kartonu, natomiast opakowania trzeciorzędne zostały zoptymalizowane z myślą o lokalnych metodach dystrybucji. Rezultatem jest tania i zrównoważona koncepcja opakowania dostosowana do wymogów gospodarki o obiegu zamkniętym, która pozwala na zmniejszenie negatywnego wpływu na środowisko przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności produkcji przemysłowej.

Od sześciu lat nagrody World Food Innovation Awards przyznawane są doskonałym rozwią-zaniom i innowacyjnym koncepcjom we wszystkich kategoriach światowego przemysłu spożywczego. Nagrody przyznawane przez jury złożone z 14 doświadczonych ekspertów branżowych stanowią wyróżnienie dla najambitniejszych nowatorskich produktów i projektów roku, zarówno tych proponowanych przez uznane marki, jak i nowe przedsiębiorstwa zaczynające dopiero swoją przygodę w branży.

Ceremonia wręczenia nagród zorganizowana we współpracy z FoodBev Media odbyła się 5 marca 2020 roku w HRC (London ExCel, Wielka Brytania). - Otrzymana nagroda stanowi dla nas dowód uznania przez jurorów i potwierdzenie, że nasza nowa koncepcja AYA spełnia wymogi zrównoważonego rozwoju - stwierdził Laurent Lepoitevin, inżynier projektowania opakowań firmy Sidel. - Otrzymanie nagrody WFIA jest dla nas ogromnym zaszczytem. Cieszymy się, że wyróżnienie trafiło właśnie do naszej koncepcji AYA, która pokazuje możliwość projektowania kompleksowego i zrównoważonego rozwiązania opakowaniowego, które optymalnie łączy opakowania pierwotne i wtórne - przy użyciu mniejszej ilości materiału opakowaniowego, w celu oszczędzania zasobów naturalnych.

Wzorcowe zaangażowanie w tworzenie optymalnych koncepcji opakowań

Zwiększanie możliwości recyklingu opakowań poprzez zmniejszanie ilości odpadów opakowaniowych jest jednym z głównych wyzwań, któremu stawiają obecnie czoła przemysł spożywczy i sektor napojów. Firma Sidel nawiązuje w związku z tym ścisłą współpracę z klientami i producentami opakowań, opierając się na swoim przeszło 40-letnim doświadczeniu w dziedzinie opakowań i kompleksowych rozwiązań dla linii produkcyjnych, aby wspólnie z nimi opracowywać coraz bardziej zrównoważone opakowania pierwotne i wtórne. To właśnie z takiej współpracy zrodziła się nowatorska koncepcja ekologicznego opakowania AYA firmy Sidel, podkreślająca zaangażowanie firmy w kwestie związane ze zrównoważonym rozwojem. Nazwa koncepcji stanowi nawiązanie do czczonego w starożytnej Mezopotamii boga, znanego również jako Ea lub Enki, który był między innymi bóstwem słodkich wód. Wybór tej nazwy jest zdecydowanie uzasadniony, jeśli weźmie się pod uwagę główne założenie, które doprowadziło do powstania nowej koncepcji - zapewnienie bezpiecznej wody pitnej ludziom, którzy nie mają do niej łatwego dostępu. Butelki AYA mogą znaleźć zastosowanie na obszarach wymagających pomocy humanitarnej, pozwalając tym samym na dostarczenie odpowiedniej ilości wody wszystkim potrzebującym. 

Wyróżnienie dla innowacyjnej butelki w kształcie litery V, wykonanej w 100% z rPET

Przyjrzyjmy się samej koncepcji. AYA to butelka na wodę w kształcie litery V, oferująca pojemność 220 ml. Dzięki niezwykle lekkiej wadze, wynoszącej zaledwie 5 gramów, nowatorska butelka radykalnie zmniejsza ilość surowców wykorzystywaną do jej produkcji. Co więcej, nagrodzone butelki są rozdmuchiwane z preform wykonanych w 100% z tworzywa PET pochodzącego z recyklingu, co pozwala na realizację w praktyce założeń gospodarki o obiegu zamkniętym oraz umożliwia nadanie drugiego życia każdej zużytej butelce. Butelka AYA jest również wyposażona w zatrzaskiwaną zakrętkę na uwięzi, która pozwala na dodatkowe ograniczenie zanieczyszczenia odpadami z tworzyw sztucznych. Nazwy marek, logo i wymagane prawem informacje mogą być wygrawerowane bezpośrednio na butelce, co umożliwia całkowite wyeliminowanie etykiety - dzięki temu następuje dalsza redukcja ilości odpadów, a sortowanie i recykling butelek PET staje się znacznie łatwiejszy.

aya-sidel
brak
 

Maszyny pakujące

Switzerland