Butelki z tworzyw coraz popularniejsze w Europie

Butelki z tworzyw coraz popularniejsze w Europie
Butelki wykonane z tworzyw sztucznych to opakowania powszechnie stosowane w wielu sektorach, m.in. spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym czy chemii gospodarczej. Według szacunków agencji Ceresana, w 2020 roku zużycie tego typu opakowań w Europie sięgnie 170 mld sztuk.

Dobre wyniki branży są przede wszystkim efektem popularności jednorazowych butelek PET, które w ciągu ostatnich ośmiu lat znacząco zwiększyły udział w rynku opakowań. Na rosnące zużycie butelek z tworzyw sztucznych wpływa ciągłe zwiększanie jakości butelek - w ten sposób zdobywają one obszary rynku tradycyjnie zarezerwowane dla innych produktów. Większe możliwości zastosowań wynikają także np. ze stosowania nowych technologii napełniania czy rozwoju technologii termoodpornych butelek PET. Te ostatnie stosowane są głównie do pakowania napojów, podczas gdy w przypadku kosmetyków czy chemii gospodarczej stosuje się pojemniki polietylenowe; tego typu butelki stosuje się również jako opakowania do mleka.

Autorzy raportu wiele uwagi poświęcają rynkowi wschodnioeuropejskiemu. Zdaniem ekspertów, rozpowszechnienie wzorców zachodnich i rosnąca stopa życiowa to najsilniejsze impulsy służące wzrostowi popytu na butelki z tworzyw w tym regionie. Zużycie napojów w opakowaniach z tworzyw jest tu wciąż znacząco niższe aniżeli na Zachodzie, co stanowi dobrą prognozę na przyszłość także dla producentów pojemników. Wyjątkiem jest sektor butelek wykonanych z PET - tu zużycie jest już wyższe niż w Europie Zachodniej. Autorzy opracowania twierdzą, że jest to wynik preferencji konsumentów, którzy zadowalają się mniejszą trwałością produktów. W ciągu najbliższych kilku lat dla Europy Wschodniej prognozowany jest wzrost zapotrzebowania na butelki z tworzyw przeznaczonych dla środków kosmetycznych.

W przypadku Europy Zachodniej rynek opakowań do napojów, np. lemoniad i wód, jest już dość nasycony. Stąd też wynika niższy poziom wzrostu w tym dziale. Analitycy Ceresana przewidują, że największy wzrost w krajach zachodnioeuropejskich - o 2,4 proc. rocznie - nastąpi w segmencie butelek dla branży farmaceutycznej i kosmetycznej. Powodem jest wzrost konsumpcji leków ze względu na starzenie się społeczeństw zachodnich.

Autorzy raportu zauważają, iż w przypadku butelek z tworzyw sztucznych współistnieją dwa trendy konsumenckie. Jeden z nich polega na dążeniu do wygody i wyborze produktów w mniejszych opakowaniach. Drugi, przeciwny, jest wynikiem trudnej sytuacji ekonomicznej w wielu krajach - w tym przypadku konsumenci często wybierają tańsze opakowania zbiorcze.

Producenci butelek - wynika z raportu - zgodnie deklarują, iż ich celem jest redukcja masy opakowań. Ma to znacząco zmniejszyć oddziaływanie na środowisko, m.in. w transporcie. Pod względem wagi opakowań butelki z tworzyw znacznie przewyższają butelki szklane. A ponieważ także inne parametry opakowań z tworzyw są coraz doskonalsze, jak np. barierowość czy ochrona przed promieniowaniem UV, analitycy Ceresana prognozują stały wzrost ich udziału w rynku opakowań.