Byli dyrektorzy Lucent Polymers z wyrokami więzienia

Byli dyrektorzy Lucent Polymers…

Dwaj byli dyrektorzy Lucent Polymers, amerykańskiego producenta tworzyw pochodzących z recyklingu, otrzymali w czwartek 25 marca br. wyroki więzienia za oszustwa przy sprzedaży tej firmy. Amerykański sąd skazał 59-letniego Kevina Kuhnasha na trzy lata więzienia, zaś 46-letni Jason Jimerson otrzymał wyrok dwóch lat pozbawienia wolności.

Byli dyrektorzy Lucent Polymers zostali oskarżeni o zatajenie „krytycznych informacji”, kiedy w 2013 roku nadzorowali proces sprzedaży Lucent Polymers funduszowi private equity za kwotę ponad 64 milionów dolarów. 

Zdaniem prowadzącego sprawę prokuratora stanu Indiana Kuhnash i Jimerson są odpowiedzialni za wprowadzanie klientów Lucent Polymers w błąd, informując że produkowane przez firmę specjalistyczne produkty z tworzyw sztucznych spełniają lub przewyższają wymagania klientów.

Jednak prowadzone w firmie wewnętrzne testy wykazywały, że wiele z jej najbardziej dochodowych produktów często nie spełniało wymagań. Informacje te były ukrywane przed klientami, a firma dołączała do swoich wyrobów sfabrykowane wyniki badań technicznych, wskazujące na zgodność danego produktu ze specyfikacjami. W toku śledztwa Kuhnash i Jimerson przyznali, że byli świadomi problemu lecz celowo nie ujawniali tej wiedzy.

Fundusz private equity, który kupił firmę Lucent Polymers, sprzedał ją następnie spółce giełdowej, której notowania, w dniu ujawnienia oszustwa, spadły o ponad 20%. Jak informuje prokurator, oskarżeni posiadali akcje Lucent Polymers i wzbogacili się na transakcji sprzedaży tej firmy, Kuhnash zarobił prawie 1,4 miliona dolarów a Jimerson ponad 600 tysięcy.

Źródło: Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych


Czytaj więcej:
Prawo 456
Recykling 1027