CHEP i Unilever obniżają zużycie CO2

CHEP i Unilever obniżają zużycie…
Firmy Unilever i CHEP opracowały program całkowitego wyeliminowania emisji dwutlenku węgla w procesie zarządzania paletami.

Firma CHEP, specjalizująca się w zarządzaniu paletami, przeprowadziła wspólnie z koncernem Unilever pilotażowy program mający na celu zneutralizowanie emisji dwutlenku węgla w procesie zarządzania drewnianymi nośnikami. Realizowany w Hiszpanii program był pierwszym tego typu na świecie. Do 2020 r. Unilever zamierza ograniczyć emisję CO2 o 50 proc. Jednym z elementów tej strategii jest współpraca z CHEP.

Mniejszy poziom emisji CO2 to efekt wykorzystania w łańcuchu dystrybucji Unilever niebieskich palet CHEP. Głównym efektem wprowadzenia tej zmiany jest ograniczenie zużycia surowców, będące naturalną konsekwencją niszczenia nośników w procesie dystrybucji towarów. Zmniejszenie ilości drewna związane jest z większą trwałością i odpowiednio dłuższym czasem życia palety CHEP w porównaniu do innych palet dostępnych na rynku europejskim.

Innym aspektem mającym wpływającym na środowisko naturalne jest transport palet. Współpraca z CHEP zdejmuje z Unilever odpowiedzialność za odbiór pustych nośników z rozbudowanej sieci dystrybucji. Cały ciężar ustalania terminów zwrotu pustych opakowań ze sklepów i magazynów wraz z organizacją tras odbioru i planowania wykorzystania przestrzeni ładunkowej w samochodach spoczywa na CHEP. Firma ta współpracuje ze wszystkimi dystrybutorami obsługującymi Unilever w Hiszpanii i samodzielnie odbiera palety, które trafiają do sklepów nie tylko pod produktami firmy Unilever ale i pozostałych użytkowników niebieskich palet.

Program wyeliminowania emisji dwutlenku węgla opiera się również na idei zakupu „kredytów węglowych” w wyspecjalizowanych firmach, zajmujących się programami ochrony środowiska.

- Dzięki temu projektowi firma była w stanie zrównoważyć roczną emisję dwutlenku węgla wiążącą się z transportem palet CHEP w Hiszpanii. Mogliśmy samodzielnie wybrać, gdzie chcemy zainwestować nasze kredyty węglowe. Nasz wybór padł na Afrykę, gdzie zaangażowaliśmy się w projekt zalesiania w Kenii i Tanzanii – mówi Josu Lesaka, dyrektor ds. dystrybucji w hiszpańskim oddziale Unilever.

- Program to potężna demonstracja korzyści środowiskowych, jakie przynosi nasz model biznesowy – dodaje Laura Nador z firmy CHEP. - Chcielibyśmy podzielić się tą możliwością z innymi klientami, takimi jak Unilever, którzy chcą sprawić, aby ich łańcuchy dostaw bardziej sprzyjały równowadze ekologicznej. Plan zakłada kontynuację działań w całej Europie, na Bliskim Wschodzie i Afryce na przestrzeni najbliższych 18 miesięcy.

Czytaj więcej: Palety 10

brak
 

Firma specjalizuje się w usługach wynajmu palet i kontenerów

Polska

mgr
mgr
*.33.135.55

Wysłany: 2012-08-23 13:35:31

Prawdziwe ograniczenie byłoby jakby zamiast drewnianych wprowadzili palety plastikowe