Can Pack zainwestuje w Indiach, Rosji, na Ukrainie i w Zatoce Perskiej

Firma Can-Pack stawia na rozwój na rynkach światowych. W najbliższym czasie spółka przeprowadzi bardzo ważne inwestycje w Indiach, na Ukrainie, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i w Rosji.

Prawdziwą sensacją ostatnich dni na polskim rynku opakowaniowym jest informacja o planach Can Packu odnośnie budowy fabryki puszek napojowych w Indiach. Powstanie tam zakład, którego budowa będzie kosztować 190 mln dolarów. Wedle zapowiedzi ma on dysponować zdolnościami produkcyjnymi na poziomie 900 mln sztuk puszek rocznie. Produkowane będą opakowania o pojemności 0,33 l i 0,5 l. Produkcja ma wystartować w pierwszym kwartale 2009 roku. - W Indiach rozwija się obecnie dynamicznie sektor przetwórstwa spożywczego i produkcja opakowań jest inwestycją o charakterze perspektywicznym - tłumaczą przedstawiciele Can Pack.

Wstępne porozumienie zawarte pomiędzy polską spółką a indyjskim partnerem zakłada, że w nowej fabryce prace znajdzie 300 osób. Ponadto strona indyjska przekaże odpowiedni teren pod budowę fabryki w jednej ze specjalnych stref ekonomicznych w okolicach miasta Aurangabad. W tym samym rejonie powstaje obecnie pięć browarów, dla których Can Pack będzie wytwarzał puszki.

Indie, to nie jedyny kierunek międzynarodowej ekspansji polskiego producenta. Oto bowiem już do końca marca tego roku Can Pack podniesie swoje moce wytwórcze w fabryce puszek zlokalizowanej w ukraińskim Wyżgorodzie. Prowadzona tam produkcja wzrośnie w skali roku o 300 mln puszek napojowych o pojemności 0,5 l. Inwestycja za nasza wschodnią granicą jest odpowiedzią na rosnący popyt na puszki na Ukrainie. Wedle zapowiedzi szefostwa firmy jest też krokiem wstępnym do poprawy pozycji grupy na rynku rosyjskim, gdzie na początku 2009 r. Can Pack zamierza uruchomić fabrykę puszek napojowych o zdolności 1mld puszek rocznie.

Ostatnią z wielkich globalnych inwestycji Can Packa jest plan powiększenia zdolności produkcyjnych fabryki puszek napojowych w Dubaju, stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, o dodatkowa zdolność 300 mln sztuk puszek rocznie. Ta inwestycja - co warto wiedzieć - to dopiero wstęp do uruchomienia w regionie Zatoki Perskiej drugiej linii wieczek SOT. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku.

Tym samym na koniec pierwszego kwartału tego roku roczne zdolności produkcyjne fabryk grupy Can Pack w Europie środkowej i wschodniej wzrosną o 1,4 mld puszek napojowych, a na początku 2009 r. o kolejny 1 mld szt. Taki imponujący przyrost zdolności pozwoli grupie na utrzymanie pozycji lidera w regionie.

Z kolei w rejonie Bliskiego Wschodu zdolności produkcyjne fabryk Can Packa wzrosną w tym roku o około 300 mln sztuk puszek i ponad 1 mld sztuk wieczek SOT i RPT, zaś na początku 2009 r. o kolejne 650 mln szt. puszek.