Canon i SMARTTECH 3D wspólnie o technologiach 3D dla przemysłu i edukacji

Canon i SMARTTECH 3D wspólnie…
Innowacyjne zastosowania drukarek i skanerów 3D, potencjał procesów inżynierii odwrotnej, a także najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure - to tylko niektóre z tematów poruszonych podczas warsztatów "Technologie 3D dla przemysłu i edukacji", które odbyły się 9 marca w Warszawie. Organizatorem wydarzenia były firmy Canon Polska i SMARTTECH 3D.

- Połączenie funkcjonalności skanowania i druku 3D daje ogromny potencjał praktycznego zastosowania tych innowacyjnych technologii w przemyśle - powiedział Rafał Osiekowicz, Canon Polska. - Dlatego cieszymy się, że uczestnikami warsztatów byli przede wszystkim przedstawiciele różnych branż przemysłu, którzy mają wiedzę na temat potrzeb branży, a jednocześnie wizję usprawniania codziennych procesów dzięki technologiom przyrostowym. Właśnie taki cel przyświecał nam podczas organizacji tego wydarzenia - poczucie, że polski przemysł i inne sektory rynku mogą funkcjonować sprawniej i taniej dzięki technologiom 3D.

Oprócz warsztatów odbyły się także prelekcje ekspertów Canon i SMARTTECH. Najnowsze funkcje oprogramowania SMARTTECH3Dmeasure v2017 zaprezentował Cezary Dłutowski odpowiedzialny za wsparcie techniczne. W swoim wystąpieniu podkreślił wielowątkowe możliwości obróbki wyników pomiarowych w postaci wielomilionowych chmur punktów oraz wykorzystanie najnowszych funkcji oprogramowania, które pozwala skanować przedmioty przy użyciu stolika obrotowego i markerów pozycjonujących, a dodatkowo umożliwia także pomiar obiektów ciemnych, co do tej pory było utrudnione.

Marcin Lewandowski - kierownik działu pomiarów i wsparcia technicznego skanerów 3D - opowiedział o praktycznym zastosowaniu skanerów 3D w przemyśle i edukacji. Zwrócił przy tym szczególną uwagę na wykorzystanie oprogramowania Geomagic przy inżynierii odwrotnej, prezentując jednocześnie konkretne przykłady zastosowania skanera w przemysłowych warunkach.

O zastosowaniach skanerów 3D w procesach kontroli jakości mówił specjalista SMARTTECH 3D ds. oprogramowania - Adam Rajch. Zaprezentował on przykłady wykorzystania skanerów 3D w precyzyjnym odtwarzaniu modeli, takich jak narzędzia czy zużyte elementy maszyn. Wypowiedź została poparta wieloma praktycznymi przykładami wdrożeń u klientów SMARTTECH z całego świata. Co ciekawe, skanowanie 3d znajduje zastosowanie również m.in. w kryminalistyce, wspierając procesy odtworzenia odcisku buta pozostawionego na śniegu- ale o tym już na kolejnej konferencji.

Potencjał wykorzystania drukarek 3D w firmach usługowych i produkcyjnych oraz na uczelniach wyższych omówił Jacek Korzeniewski - specjalista ds. druku 3D w firmie Canon Polska - który opowiedział o zastosowaniach profesjonalnych drukarek z oferty Canon - maszyn pracujących w technologiach MPJ, CJP i SLA. Canon od kilku lat dostarcza na rynek europejski rozwiązania firmy 3D Systems - amerykańskiego producenta i światowego lidera w produkcji rozwiązań druku przyrostowego. Od czerwca 2016 r. Canon jest także oficjalnym dystrybutorem rozwiązań 3D Systems w Polsce, dzięki czemu firma stała się jednym z czołowych dostawców zaawansowanych rozwiązań przyrostowych dla profesjonalistów.

Prezentowany podczas wydarzenia model ProJet 2500 Plus to profesjonalna drukarka do wykonywania bardzo dokładnych modeli 3D. To narzędzie dla profesjonalistów, którzy na co dzień projektują nowe rozwiązania i produkty. Urządzenie wykorzystuje technologię druku z fotopolimerów akrylowych utwardzanych w procesie światłem UV, która pozwala na uzyskanie modeli o wyjątkowej dokładności kształtów i odpowiedniej fakturze powierzchni.

Canon i SMARTTECH 3D


ProJet 2500 Plus miał swoją światową premierę w pierwszej połowie 2016 roku, kiedy to zaprojektowano go w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku w zakresie ekonomicznego rozwiązania zachowującego jakość i dokładność - czyli cech, które do tej pory osiągalne były jedynie przez większe maszyny wykorzystujące technologię MJP. I to właśnie dzięki technologii MultiJet Printing, ProJet 2500 Plus doskonale nadaje się np. do wytwarzania bardzo precyzyjnych prototypów dla branży elektronicznej czy też gotowych narzędzi stosowanych w produkcji, w tym tzw. sprawdzianów kształtu wykorzystywanych w procesie walidacji produktu.