Cena LLDPE C4 w Polsce spadła poniżej 1000 EUR/t

Cena LLDPE C4 w Polsce spadła…

W pierwszej połowie miesiąca, po ogłoszeniu nowych obniżonych cen, konsumenci polimerów byli bardziej aktywni niż w drugiej połowie. Ze względu na zapowiadane dalsze obniżki cen, producenci wyrobów gotowych, nawet przy promocjach, rabatach i minimalnych marżach na materiały przez firmy handlowe, nie spieszyli się z zakupami.

Podobnie jak w ubiegłym tygodniu, przetwórcy kupowali granulat tylko na konkretne zamówienie i w małych partiach (do 24 ton). Według uczestników rynku, sektor opakowań i producenci rur byli najbardziej aktywnymi nabywcami w tym miesiącu. Sektor budowlany pozostaje słaby.

Aktualna cena PP wtryskowego spadła w porównaniu do poprzedniego tygodnia, o 20 EUR/t DDP, do poziomu 1030 - 1080 EUR/t. Cena kopolimeru spadła średnio o 25 EUR/t DDP. Jego aktualna cena mieści się w przedziale 1080 - 1180 EUR/t DDP. Cena LDPE folia w tym tygodniu mieściła się w przedziale 950 - 1030 EUR/t DDP, czyli o 10 EUR mniej niż w poprzednim tygodniu. Co ciekawe, cena LLDPE C4 spadła o 50 EUR w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Obecna cena tego materiału wynosi 950 - 1030 EUR/t DDP. Uczestnicy rynku przypisują tę zmianę dużemu napływowi importu i minimalnemu popytowi ze strony przetwórców.

Najprawdopodobniej spadek średnich cen rynkowych polipropylenu nastąpił po przewidywanym lipcowym spadku cen monomeru, a co za tym idzie poliolefin. Handlowcy wyprzedają zapasy w jak największym stopniu, aby wejść w nowy miesiąc z "pustymi magazynami". Cena kontraktowa etylenu i propylenu spadla odpowiednio o 40 euro i 50 euro. Oczekuje się, że poliolefiny również będą tańsze.

Sytuacja może jednak wyglądać następująco: producenci ogłoszą tańszą cenę w przyszłym tygodniu, ale odliczą kwotę zniżki od cen z pierwszego tygodnia czerwca, a nie od cen, które widzimy obecnie na rynku. Uczestnicy rynku nie liczą na wzrost aktywności konsumentów w przyszłym miesiącu.. - W sierpniu może nastąpić lekkie odbicie ze względu na przewidywany wzrost cen we wrześniu. Przetwórcy mogą kupować więcej materiału po niskich cenach - powiedział jeden z uczestników rynku.

Źródło: Chemcourier

Największa agencja informacji i analiz rynkowych
 

Największa agencja informacji i analiz rynkowych w Europie Wschodniej; ceny, prognozy, wskaźniki rynkowe

Ukraina