Centrum Badawczo-Rozwojowe Marcato i obszary jego działalności

Plany na przyszłość

Sektor opakowań stawia producentom wciąż nowe wyzwania, a w obecnych czasach większość z nich nakierowane są na rozwiązywanie konkretnych problemów konsumpcyjnych.

W ramach obszernej agendy badawczej przyjętej do realizacji przez CBR na kolejne lata pojawią się projekty dotyczące omówionych wcześniej obszarów i ich modyfikacji, ale też nowe projekty.

W najbliższym czasie udoskonalając technologię form do opakowań CPET opracujemy nowe prototypy, uwzględniając np. wprowadzenie przegród czy ożebrowania wzmacniające konstrukcję ścianek zachowując jednocześnie odporność termiczną i pamięć założonych kształtów zwłaszcza w wyższych temperaturach.

CBR zajmuje się też opracowaniem rozwiązań w obszarze minimalizacji odpadów czy produkcji z wykorzystaniem surowców zgodnie z zasadami gospodarki w obiegu zamkniętym.

Inną ciekawą grupą zagadnień jest opracowanie narzędzi do produkcji opakowań PLA bądź PLA spienionego. Budowa form oraz opracowanie linii technologicznej do ekstruzji i formowania tego typu surowca pozwolą na zaoferowanie na rynku rozwiązań wspierających wykorzystanie odnawialnych i kompostowalnych surowców biopolimerowych. Przewidujemy, że nowe konstrukcje form i opakowań będą mogły posłużyć nam i naszym odbiorcom do wzbogacenia swojego portfolio produktowego i rozwinięcia szeregu ciekawych zastosowań.

Oprócz specjalizacji CBR w formach do termoformowania z wykrawaniem nożami z taśmy stalowej wzbogacamy swoją wiedzę w obszarze cięcia matrycowego i wytwarzania form wtryskowych. Posiadając technologię druku 3D z proszku metalicznego metodą SLS możemy wykonać prototypy z układami chłodzenia niemożliwymi do uzyskania obróbką ubytkową. Umieszczając kanały chłodzące bliżej powierzchni formujących umożliwimy równomierny odbiór ciepła z całej powierzchni narzędzia.

marcato-5

Dodatkowo, obok opisanych aktywności, CBR prowadzi równolegle komercyjną działalność realizując projekty opracowania narzędzi wspierających innowacyjność i potrzeby konsumentów. Ofertę Centrum Badawczo-Rozwojowego kierujemy do producentów opakowań, producentów folii, wytwórców różnego rodzaju wyrobów z tworzyw sztucznych wykorzystujących formy wtryskowe i formy do termoformowania, zarówno w formie pojedynczych zleceń lub jako stały partner.

Zapewniamy pełne wsparcie na wszystkich etapach rozwoju prowadzonych projektów i budowanych narzędzi od analizy pomysłu przez projektowanie, budowę form, próby prototypów aż do wsparcia technicznego w zakresie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Możemy przeprowadzić badania wykonanych prototypów i produkowanych opakowań udoskonalając je zanim formy zostaną wysłane do naszych odbiorców, a także zaoferować wsparcie w procesach uruchomienia i wdrożenia nowych rozwiązań w ich zakładach produkcyjnych. Posiadając park maszyn do termoformowania możemy przeprowadzić pełną analizę procesu przetwórstwa przygotowując niezbędne instrukcje, receptury i prezentacje pozwalające klientom przyspieszyć proces wdrożenia innowacyjnych narzędzi.

Prowadząc w CBR wielotorowe działania projektowe i badawcze liczymy, że prototypy opracowywane obecnie i w przyszłości przerodzą się w rezultacie w ciekawe rozwiązania techniczne i kolejne interesujące opakowania.

Reportaże

Forum

Adam80

Własna firma produkcyjna 2020-10-24

Echo_Plast

Jaki rodzaj folii do szycia elementów odzieży i akcesoriów 2020-10-02

Arys37

Zabrudzone kurtyny PCV 2020-09-22

Todarek12

Prototypowa forma wtryskowa 2020-09-10

Piotrekente

Czas cyklu 2020-09-01