Ceny poliolefin w Polsce będą nadal rosnąć

Ceny poliolefin w Polsce będą…

Koniec września na polskim rynku poliolefin charakteryzował się zwiększonym popytem na granulat pierwotny w porównaniu do połowy miesiąca. - Wielu przetwórców nie dokonywało zakupów, czekając na niższe ceny lub korzystniejsze oferty. Jednak gdy stało się jasne, że handlowcy nie obniżają cen, a jedynie dostosowują je w górę, producenci wyrobów gotowych zaczęli wyrażać zainteresowanie zakupami - powiedział jeden z polskich handlowców dla Chem-Courier. Jednym z najbardziej aktywnych sektorów pozostaje sektor opakowań, zarówno spożywczych, jak i technicznych, a także producenci rur. Sektor budowlany również stał się bardziej aktywny. Producenci AGD (artykuły gospodarstwa domowego), a także sektor motoryzacyjny, są na średnim poziomie aktywności w porównaniu z poprzednimi latami.

Utrzymuje się sytuacja niedoboru poliolefin na rynku. We wrześniu wielu producentów sprzedało niewiele materiału na spocie. Najbardziej zauważalny jest niedobór LDPE i LLDPE. Jednak polipropylen i polietylen niskociśnieniowy są również w niedoborze, według uczestników rynku. - Zdecydowaliśmy się kupić większe ilości PP niż zwykle, ale producent odmówił nam sprzedaży, tłumacząc to brakiem materiału do sprzedaży spotowej - komentuje jeden z handlowców dla Chem-Courier.

Według danych Chem-Courier, ze względu na niedobór LDPE i LLDPE, ceny tych materiałów zostały skorygowane w porównaniu do ubiegłego tygodnia. Dolna granica średniego zakresu cen rynkowych LDPE folia wzrosła o 50 EUR, notowania LLDPE c4 również wzrosły o 50 EUR. Zakres cen polipropylenu nie zmienił się w porównaniu z ubiegłym tygodniem, ale należy zauważyć, że cena materiałów dostępnych na rynku w większości przypadków jest zbliżona do górnych granic.

W następnym miesiącu prognozowana jest podobna sytuacja z niedoborem materiałów. Producenci planują trzymać się planu z dostawą na rynek niezbyt dużych partii towarów do sprzedaży na spocie, aby utrzymać ceny i umożliwić dalszą aprecjację produktów. Najprawdopodobniej taka sytuacja utrzyma się do końca roku. Przewiduje się, że cena ropy wzrośnie ze względu na spadek wielkości produkcji w Arabii Saudyjskiej. W konsekwencji wzrosną również koszty monomerów. Według prognoz, notowania etylenu i propylenu będą wyższe o 50 - 70 euro za tonę w przyszłym miesiącu.

Według komentarzy traderów, październik będzie równie aktywny pod względem sprzedaży jak wrzesień. - Spodziewamy się dalszego wzrostu cen poliolefin. Prognozujemy wzrost cen o około 50 euro za tonę produktu. Polietylen wysokociśnieniowy, ze względu na mniejszą dostępność, może podrożeć jeszcze bardziej, przynajmniej o 70 euro - przewiduje jeden z polskich handlowców. Na listopad nie przewiduje się wzrostu cen, najprawdopodobniej pozostaną one na poziomie z października. Poliolefiny również staną się droższe, uważa Chem-Courier.