Co daje recykling mechaniczny?

Co daje recykling mechaniczny?
Szereg przydatnych wyrobów można wyprodukować, używając do tego tworzyw sztucznych uzyskanych dzięki procesowi recyklingu mechanicznego.

Jak przypomina stowarzyszenie PlasticsEurope, każdy i to nawet najbardziej użyteczny produkt wykonany z tworzyw sztucznych, skończy kiedyś swój cykl życiowy. I wówczas pojawi się konieczność zagospodarowania zużytych przedmiotów, które stały się odpadem.

- Problemem krajów szybko rozwijających się jest od dawna wzrastająca ilość odpadów, a co za tym idzie kłopot z ich zagospodarowaniem i składowaniem. Priorytetem staje się racjonalne wykorzystanie zasobów naturalnych i zapewnienie zrównoważonej gospodarki odpadami. Jednak, aby osiągnąć sukces, to oprócz czerpania korzyści z postępu technologicznego związanego ze stosowaniem tworzyw, należy także zwracać uwagę na podstawowe fakty. Odpady z tworzyw sztucznych nie powinny trafiać na wysypisko, ponieważ ich wartość można odzyskać poprzez zagospodarowanie ich na kilka sposobów. Najpopularniejszym wydaje się być recykling mechaniczny – tłumaczą przedstawiciele PlasticsEurope.

Oznacza on mechaniczne rozdrabnianie zużytych tworzyw sztucznych do postaci regranulatu lub recyklatu, które nadają się ponownego przetworzenia. Struktura chemiczna pozostaje tu praktycznie niezmieniona. Rozdrobnione do niewielkich rozmiarów tworzywowe cząstki są czyszczone i rozdzielane na różne frakcje. Recykling mechaniczny stosuje się, jeśli odzyskiwane tworzywa są czyste i jednorodne.

Dobrym przykładem takiego procesu jest recykling mechaniczny zużytych butelek PET, folii przemysłowych z poliolefin lub też ram okiennych z polichlorku winylu. Duże ilości materiału o dobrej jakości, który nie uległ w czasie użytkowania jakiejkolwiek degradacji, można uzyskać przez odpowiednio zorganizowany system selektywnej zbiórki i wtedy recykling mechaniczny staje się opcją ekonomicznie uzasadnioną.

Warto więc zaznajomić się z lista wyrobów, które można wyprodukować z recyklowanego tworzywa.

I tak jeśli źródłem odpadów stają się butelki PET, to w procesie recyklingu mechanicznego można osiągnąć tworzywo, służące do dalszej produkcji butelek, długopisów, włókien, tkanin polarowych i opakowań spożywczych.

Gdy natomiast źródłem odpadów będą rury, kable i profile okienne z polichlorku winylu, to istnieje możliwość wyprodukowania wykładzin podłogowych, parapetów, elementów wzmocnień nabrzeży, podstaw znaków drogowych, ekranów dźwiękochłonnych oraz raz jeszcze rur i kabli.

Poddając recyklingowi mechanicznemu opakowania z polipropylenu, istnieje szansa uzyskania surowca do dalszej produkcji mebli ogrodowych, palet, skrzynek, błotników, doniczek i zderzaków samochodowych.

Jeśli źródłem odpadów uczyni się opakowaniowe i rolnicze folie z polietylenu, to w wyniku recyklingu mechanicznego otrzyma się budulec do produkcji torebek plastikowych, folii dachowych, wieszaków, torebek na śmieci, folii budowlanych.

Mało kto wie, że do recyklingu nadają się także poliwęglanowe nośniki CD i DVD. One posłużyć mogą do produkcji kloszy do lamp oraz kompozytów konstrukcyjnych dla elektrotechniki i motoryzacji.

Czytaj więcej: Recykling 672