Czym przetwórca powinien kierować się przy wyborze/zmianie systemu chłodzenia?

Czym przetwórca powinien kierować… System chłodzenia pełni kluczową rolę w zasadzie w każdym procesie przetwórstwa tworzyw sztucznych. Przy wyborze nowego lub zmianie istniejącego sytemu należy wziąć pod uwagę wiele różnych aspektów, które będą decydowały o jego sprawności, poprawnej pracy oraz optymalnej energochłonności i organizacji procesu. Oto one:

  • rodzaj procesu - każdy proces wymaga innych temperatur oraz rodzaju systemu chłodzenia (np. ciśnieniowego lub otwartego). W procesie wtrysku, chłodzenia wymaga olej oraz forma - każdy wymaga innej temperatury. Przy temperaturach medium chłodniczego (woda/glikol) wyższych niż 10-12 st. C należy poważnie przemyśleć zastosowanie chłodzenia z freecoolingiem. Dzięki niemu można zaoszczędzić nawet do 70 proc. energii w porównaniu z tradycyjnym systemem sprężarkowym.
  • wielkość, rozkład i usytuowanie pomieszczeń produkcyjnych - rozmieszczenie hal produkcyjnych i urządzeń ma wpływ na optymalnie zbudowany system rurociągów układu chłodzenia. Przy rozproszonej produkcji lepszym będzie stworzenie osobnych niezależnych układów niż jednego rozbudowanego.
  • usytuowanie maszynowni chłodniczej - ma wpływ na optymalne rozprowadzenie instalacji chłodniczej (średnica i długość rurociągów), co bezpośrednio przekłada się na wielkość pomp hydraulicznych. W przypadku braku odpowiedniego miejsca wewnątrz budynków, należy wziąć pod uwagę zewnętrzną, mobilną maszynownię z pełnym wyposażeniem, zamontowaną wewnątrz zamkniętego kontenera.
  • rodzaj systemu chłodzenia - najczęściej stosuje się systemy bezpośrednie oraz pośrednie z pośrednim zbiornikiem akumulacyjnym (sprzęgło hydrauliczne). Układy bezpośrednie są proste w budowie, ale mało odporne na szybkie zmiany obciążeń i gwałtowne skoki temperatur. Systemy pośrednie pozwalają na stabilniejszą pracę urządzeń chłodniczych i pomp hydraulicznych. Zapewniają one także stabilne parametry medium chłodniczego.
  • odzysk ciepła - urządzenia chłodnicze generują dość duże ilości ciepła. W zależności od potrzeb można je odzyskać i wykorzystać np. do ogrzewania pomieszczeń produkcyjnych i magazynowych, czy ogrzewania ciepłej wody użytkowej.
Ciekawą opcją w zakresie rozwiązań chłodniczych jest wynajem urządzeń. Taką usługę w swojej ofercie ma między innymi firma Coldteam Sp. z o.o.

- W naszym klimacie zastosowanie agregatów chłodniczych/chillerów w większości procesów niezbędne jest tylko w najcieplejszych miesiącach roku - mówi Tomasz Skawiński z firmy Coldteam. - Coraz częściej nasi klienci decydują się na takie przygotowanie systemu chłodzenia, które umożliwia tymczasowe przyłączenie agregatów (wynajem) tylko na ten czas.

W przypadku wynajmu urządzeń chłodniczych pełna odpowiedzialność za ich poprawne działanie, serwis oraz wszystkie formalności i wymagania prawne spoczywa na wynajmującym. Pozostałą cześć roku klient wykorzystuje własne urządzenia, np. wentylatorowe chłodnie wody (tzw. dry coolery). Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić zarówno środki inwestycyjne, jak i zminimalizować koszty utrzymania ruchu.

- Warto pamiętać, że błędy popełnione na etapie inwestycyjnym będą miały wpływ na poprawną pracę całego systemu, jak i jego energochłonność oraz koszty utrzymania - dodaje Skawiński.

Coldteam


Czytaj więcej:
Maszyny 532

Agregaty wody lodowej (chillery), chiller
 

Agregaty wody lodowej (chillery), chiller, wynajem urzadzeń chłodniczych, serwis urzadzeń chłodniczych

Polska

Reportaże

Forum