Druk 3D alternatywą dla maszyn CNC

Druk 3D alternatywą dla maszyn CNC
Skala wykorzystywania na rynku holenderskim technologii druku 3D w optymalizacji procesów produkcyjnym nie od dziś stanowi inspirację dla globalnej społeczności skupionej wokół drukowania przestrzennego. To właśnie w Holandii, uznawanej powszechnie za europejskie centrum rozwoju technologii druku 3D, swoją działalność prowadzą firmy popularyzujące nowatorskie podejście do procesów wytwarzania. Jedną z nich jest firma KCCPD, która zainwestowała w rozwiązania VSHAPER.

KCCPD to holenderska firma specjalizująca się w programowaniu maszyn sterowanych numerycznie, wspomagających procesy frezowania i toczenia. Firma wspiera swoich klientów w tworzeniu programów do obróbki prototypów i tworzenia małych serii produktów. Obróbka tych komponentów jest niezwykle kosztowna, a programowanie maszyn często bardzo czasochłonne. Dla tego typu zastosowań druk 3D okazuje się być bardzo dobrą alternatywą. Pozwala ograniczyć koszty, a przy tym wspomaga wytwarzanie skomplikowanych kształtów, często niemożliwych do wykonania na centrum obróbczym.

- Pomysł na zastosowanie druku 3D zrodził się z potrzeby wytworzenia pewnego elementu do prowadnicy kabla dla jednego z naszych klientów - mówi Gydo Keijzer, właściciel i założyciel KCCPD. - Maszynowa obróbka tego komponentu wymagała użycia pięcioosiowego centrum obróbczego. Zastosowanie druku 3D okazało się szybszym i tańszym rozwiązaniem. Zmniejszyliśmy koszty produkcji o ponad 30 proc.

Z doświadczeń firmy KCCPD wynika, że znaczna ilość komponentów używanych przez konstruktorów może być wytworzona za pomocą drukarek przyrostowych. Generuje to ogromne oszczędności, ponieważ maszyny sterowane numerycznie angażowane są wówczas wyłącznie do prac, w których ich użycie jest nieodzowne.

- Nie wszystko musi być wytwarzane za pomocą maszyn CNC, zwłaszcza, że wykorzystywanie technologii druku 3D do tworzenia komponentów i osprzętu, pozwala wygenerować ogromne oszczędności - dodaje Keijzer. - Zastosowanie szybszego i bardziej opłacalnego sposobu wytwarzania prototypów jest po prostu uczciwą propozycją dla moich klientów.

Właściciel KCCPD przyznaje, że to dopiero początek przygody prowadzonej przez niego firmy z drukiem 3D. Firma planuje prowadzić prace wykorzystując urządzenia drukujące materiałem ABS, a następnie zainwestować w maszynę drukującą przy użyciu PEEK.

- Drukarka VSHAPER One Pro, drukująca materiałem PEEK w temperaturze 450 st. C już cieszy się ogromnym zainteresowaniem w krajach Beneluksu - mówi Honorata Mirańska-Verbunt z Vekashape. - Producent drukarek VSHAPER nie spoczywa jednak na laurach i pracuje nad rozwiązaniem umożliwiającym tworzenie dużych gabarytowo wydruków w PEEK.

VSHAPER


Czytaj więcej: Maszyny 480 Druk 3D 80

brak
 

Autoryzowany dystrybutor: Visi, Edgecam, Radan, Alphacam

Polska