Elastyczne rozwiązania dla efektywnego recyklingu

Jeśli chodzi o rozdrabniacze wstępne, niedawno wprowadziliśmy zaktualizowaną serię MRE-P Primary Crushers - właściwie całkowicie przeprojektowaną. Są to solidne maszyny, idealne do przygotowywania materiałów do sortowania optycznego lub produkcji RDF. Dzięki rewolucyjnemu systemowi ADScreen, oczekującemu na zatwierdzenie patentu, oferują precyzyjne cięcie i kontrolę wielkości cząstek. To taka wisienka na torcie, ponieważ maszyny już wcześniej były solidne, wydajne i łatwe w utrzymaniu.

Nie mogę nie wspomnieć o prawdziwej gwieździe naszej produkcji, czyli kompletnych liniach Plasmaq - systemach wszystkich indywidualnych innowacji sprzętowych, które w połączeniu dają ogromne korzyści: niższe zużycie energii niż średnia rynkowa, niestandardowe układy, unikalne rozwiązania, efektywne zużycie wody i solidność, a to wszystko przy wsparciu zespołu techników z 20-letnim doświadczeniem. Wierzymy, że jest to recepta na sukces, w odniesieniu do przyszłości recyklingu.

Na jakich rynkach aktualnie działacie? Klienci z których krajów najchętniej korzystają z waszej oferty?

Przy wskaźniku eksportu przekraczającym 90%, nasze główne rynki nadal znajdują się w Europie, z naciskiem na kraje takie jak Hiszpania, Polska i Wielka Brytania. Poza tym nasze maszyny pracują w pozostałej części Europy oraz poza nią, w tym w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Jesteśmy mocno zaangażowani w zaspokajanie globalnych potrzeb i zależy nam na dywersyfikacji naszej międzynarodowej obecności.

Czy uważa pan, że aktualna popularność takich tematów jak recykling, zrównoważony rozwój czy gospodarka o obiegu zamkniętym wpływa na wzrost zainteresowania maszynami do recyklingu? Jeśli tak, to w jakim stopniu?

Obecnie wiele projektów z tego zakresu tematycznego finansuje UE i wierzę, że to odzwierciedla globalne priorytety. Coraz więcej uwagi i ambicji poświęca się zrównoważonemu rozwojowi, co ma wpływ na branżę recyklingu i wszystkie jej podsektory. Troska o środowisko naturalne jest kluczowa dla rządów. Uznano ją za kwestię egzystencjalną, bo naprawdę nią jest. W rezultacie wprowadzono wsparcie i programy mające na celu zrównoważony i szybki rozwój wspomnianego sektora.

Wierzę, że obecnie istnieje większe prawdopodobieństwo sukcesu w tej branży ze względu na podejmowane wysiłki, ale oczywiście nie ma co do tego żadnych gwarancji. Musimy uparcie dążyć do zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego, ponieważ jest to niezbędne dla naszego przetrwania na tej planecie.


350-ctr-10-150-ap-ia-wirowka

Co sądzi pan na temat aktualnej sytuacji legislacyjnej dotyczącej branży recyklingu? Mam tu na myśli m.in. trwające dyskusje wokół projektu PPWR.

Obecna sytuacja legislacyjna dotycząca branży recyklingu, w szczególności toczące się dyskusje na temat projektu dyrektywy w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych, zdecydowanie daje do myślenia. Uważam, że podejście przyjęte w dyrektywie ma swoje zalety, jak chociażby koncentrację na kwestii ograniczenia produkcji opakowań, ale priorytetem musi być podnoszenie świadomości konsumenta końcowego i odpowiednie postępowanie z opakowaniem zużytym. Sedno sprawy nie leży w samym opakowaniu czy plastiku, ale w potrzebie stworzenia systemu, który pozwoli na zrównoważone i ponowne wykorzystanie tworzyw sztucznych jako surowca, gwarantując ich zbiórkę i późniejsze przetworzenie.

Krótko mówiąc, prawodawstwo musi nadawać priorytet zrównoważonym praktykom, edukacji konsumentów oraz wydajności w procesach zbiórki i recyklingu. Dodatkowo trzeba zminimalizować liczbę nowo produkowanych opakowań. Umożliwi to branży recyklingu skuteczniejsze osiąganie celów, zgodnie z wizją gospodarki o obiegu zamkniętym.

Na koniec pytanie typowo noworoczne: jakie są najważniejsze plany i cele firmy Plasmaq na najbliższe 12 miesięcy?

W 2024 r. w Plasmaq skupiamy się na 3 głównych celach: rozwoju i wchodzeniu na nowe rynki, dalszym wprowadzaniu innowacji oraz aktywnym wdrażaniu zrównoważonego rozwoju i obiegu zamkniętego. Pracujemy nad globalną dywersyfikacją i opracowywaniem najnowocześniejszych technologii, by wesprzeć naszych partnerów oraz promować zrównoważone praktyki. Z entuzjazmem podchodzimy do możliwości i wyzwań nowego roku, jak zawsze dążąc do osiągnięcia celów z pasją i wiarą w to, co robimy.

Rozmawiała: Agata Mojcner

Producent kompletnych linii i urządzeń do recyklingu tworzyw sztucznych i przerobu odpadów

Portugalia, 2400-016 Leiria, Zona Industrial da Barosa, Lt 8 Carreira d'Água