Elektrostatyka przy produkcji opakowań

Elektrostatyka przy produkcji opakowań
Ładunki elektrostatyczne na maszynach do wytwarzania opakowań polietylenowych zawsze stanowiły problem. Dlatego też tak istotne jest stosowanie sprawdzonych rozwiązań, które pozwalają na prowadzenie skutecznej kontroli elektryczności statycznej.

O tym jak walczyć z tym problemem można się przekonać na przykładzie jednego z brytyjskich przedsiębiorstw.

Brytyjska firma Skymark Packaging Solutions Ltd produkuje rocznie ponad 250 tys. polietylenowych toreb i worków o szerokim zakresie zastosowań, w tym do pakowania przekąsek i dla specjalistycznych produktów z rynku higieny osobistej.

Skymark blisko współpracuje ze swoimi klientami, aby zapewnić dostarczanie odpowiednich produktów dla określonego zastosowania. W szczególności mają oni rozległe doświadczenie w stosowaniu specyficznych rozwiązań do produkcji wyrobów higieny osobistej, wytwarzając worki dla wielu marek o zasięgu międzynarodowym. Ładunki elektrostatyczne na maszynach do wytwarzania worków zawsze stanowiły problem, dlatego też Skymark używa od wielu lat rozwiązań umożliwiających kontrolę elektryczności statycznej.

Wpisz tytuł dla obrazu

Niedawno firma Skymark stanęła w obliczu szczególnego problemu podczas pracy dla jednego z klientów, który prowadzi zautomatyzowane pakowanie papieru toaletowego. Worki dostarczone przez Skymark są umieszczane w maszynie pakującej, po czym rozpoczyna się proces pakowania. Jednak z powodu występowania ładunków elektrostatycznych napełniany worek przyciąga kolejny worek na linii, powodując jego przedwczesne otwarcie. Występuje zablokowanie, powodujące zatrzymanie maszyny do czasu usunięcia problemu.

Świadoma sukcesów związanych z kontrolowaniem elektrostatyki w swojej fabryce wykorzystującej systemy Meecha w Ilkeston, firma Skymark poprosiła firmę Meech o wysłanie przedstawicieli do zakładu należącego do klienta i przedyskutowanie problemu ładunków elektrostatycznych i ich wpływu na proces.

Po rozszerzeniu zakresu wiedzy klient firmy Skymark zdał sobie sprawę, że również potrzebuje urządzeń umożliwiających kontrolę elektryczności statycznej występującej w procesie produkcyjnym. Zamontowane elastyczne dysze jonizujące model 26 i sterownik model 977v3 firmy Meech spowodowały znaczne zmniejszenie poziomów ładunków elektrostatycznych i redukcję czasów przestojów. Zapewniło to równomierną i efektywną pracę linii pakowania oraz usprawnienie w znacznym stopniu procesu pakowania.

- Dzięki firmie Meech problem ten został rozwiązany - powiedział Leon Bowler, kierownik ds. przetwarzania w firmie Skymark. - Zawsze z przyjemnością obserwujemy zmniejszanie przez ich produkty elektrostatyki występującej w naszej fabryce oraz sytuacje, kiedy nasi klienci napotykający problemy mogą skontaktować się z firmą Meech jako podmiotem zewnętrznym w celu wyjaśnienia problemów, jakie elektryczność statyczna może spowodować w procesie pakowania. Mają wiedzę i odznaczają się profesjonalizmem, postrzegamy ich jako partnerów, którzy pomagają nam i naszym klientom.

Czytaj więcej: Opakowania 1104