Emitery jako opakowania aktywne

Emitery jako opakowania aktywne
Inteligentne opakowania stają się coraz bardziej popularne. Nic więc dziwnego, że ich rozwój oznacza pojawienie się coraz to nowszych rozwiązań, które podnoszą jakość produktów z tej rodziny.

Emitery to przykład opakowań aktywnych. Tego rodzaju opakowania wyróżniają się tym, iż zawierają lub wytwarzają substancje zdolne do migracji i zahamowania niekorzystnych procesów. Emitery wydzielają do wnętrza opakowania dwutlenek węgla, wodę, przeciwutleniacze, substancje konserwujące. Emiterami mogą być np. folie wyzwalające niewielkie ilości aktywnych substancji przeciwbakteryjnych, które zabezpieczają powierzchnie niektórych rodzajów żywności przed niekorzystnymi zmianami mikrobiologicznymi, np. mięsa, ryb, serów.

Celem stojącym przed systemami absorbującymi i emitującymi jest przedłużenie trwałości opakowanego produktu oraz poprawa jakości i bezpieczeństwa żywności. Substancje stosowane w systemach aktywnych zwykle stanowią wbudowany składnik materiałów opakowaniowych lub są umieszczane w środku opakowania w postaci saszetek, nalepek i etykiet. Aktywne materiały i wyroby nie mogą zmieniać składu ani cech organoleptycznych poprzez ukrywanie zepsucia żywności, co mogłoby wprowadzać w błąd konsumenta odnośnie jakości środka spożywczego.

Przy pomocy emiterów w opakowaniach można regulować poziom wilgotności. Jest to szczególnie korzystne przy opakowaniach dla warzyw. Można też skutecznie hamować wzrost niekorzystnych mikroorganizmów oraz przeciwdziałać zepsuciom bakteryjnym.

Największą grupą wśród emiterów są środki przeciwbakteryjne, których działanie jest z reguły dwojakie. Przede wszystkim migrują na powierzchnię produktu i tworzą na nim barierę ochronną. Po drugie, posiadają działanie antybakteryjne bez potrzeby migracji do produktu.

Coraz częściej spotyka się folie opakowaniowe, które zawierają środki antybakteryjne jako jedną, nierozłączną całość. Wśród nich na uwagę zasługuje zwłaszcza syntetyczny zeolit, którego cześć jonów sodowych została zastąpiona jonami srebra. Stało się tak ze względu na ich działanie w stosunku do bakterii. W porównaniu z innymi jonami metali jony srebra są najefektywniejsze. W momencie pojawienia się bakterii wewnątrz opakowania jony srebra wydzielane są powoli, hamując ich wzrost. Innym powszechnie używanym środkiem antybakteryjnym jest etanol, który zapobiega wytwarzaniu pleśni i drobnoustrojów podczas przechowywania suszonych towarów lub produktów piekarniczych.

Jest on często stosowany zamiast tradycyjnych dodatków do żywności, które coraz częściej uważane są za szkodliwe. Wydzielanie etanolu w opakowaniu polega na uprzednim umieszczeniu w opakowaniu saszetki z proszkiem z zaabsorbowanym alkoholem. W opakowaniu proszek wchłania wilgoć z produktu, wydalając jednocześnie etanol przez odpowiednio przepuszczalny materiał.

Czytaj więcej: Opakowania 1103