Engel na targach Plastpol 2023

Engel wprowadza recyklat do wymagających z punktu widzenia estetyki, detali

Podobnie w przypadku drugiej prezentowanej aplikacji ENGEL na Plastpol 2023 całkowicie elektryczne technika napędu nadaje ton. Na wtryskarce e-mac 465/160 produkowane są skrzynki elektroniczne o błyszczącej powierzchni. Wyjątkowa cecha: pudełka są w 100 procentach wykonane z rABS, pochodzącego ze zbiórek pokonsumenckich. Na wierzchu, dzięki grawerowaniu laserowemu, skrzynki są ozdabiane jeszcze w gnieździe formy w innowacyjne wzory w tęczowej estetyce, po bokach umieszczone są elementy pomocnicze do montażu wentylatorów i złączy. Ultracienki design – grubość ścianki to jedynie 1,2 mm – umożliwia dodatkowe oszczędności materiału. Konwencjonalne wtryskiwanie wymagałoby grubszych ścianek.

Engel współpracuje z firmą technologiczną Roctool, by także w przypadku zaawansowanych widocznych elementów z ABS móc zamknąć obieg surowców. Kluczem do wysokiej jakości powierzchni recyklowanych detali jest z jednej strony termostatowanie formy w oparciu o technologię indukcyjną. Wykorzystywane są nowe, efektywne energetycznie, kompaktowe, chłodzone powietrzem generatory Roctool.

Z drugiej strony do wysokiej jakości przetwarzania recyklatu przyczyniają się inteligentne systemy asystenckie Engel. Z uwagi na to, że recyklaty generalnie podlegają większym wahaniom wsadów, niż ma to miejsce w przypadku nowego materiału, iQ weight control w tym zastosowaniu przynosi wyjątkowo duże efekty i zapewnia stałą jakość produktu. Jednocześnie iQ melt control poprawia jednorodność stopionego tworzywa, ustawiając czas plastyfikacji automatycznie w sposób dopasowany do danego zastosowania.

Dla producentów urządzeń AGD, elektroniki rozrywkowej i urządzeń telekomunikacyjnych zastosowanie zaprezentowane podczas Plastpolu niesie z sobą duży potencjał w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego. Udział nowego materiału można wyraźnie ograniczyć - w najlepszym przypadku do zera. Już dziś wielu producentów odbiera zużyte urządzenia, aby poddać je recyklingowi i przekazać do produkcji. Dzięki połączeniu technologii indukcyjnej Roctool i cyfrowych asystentów Engel można teraz produkować jeszcze bardziej wymagające elementy obudów, o bardzo cienkiej, skomplikowanej geometrii w sposób ekonomiczny i zrównoważony, z recyklatu pokonsumpcyjnego.

engel-at-plastpol-2023-3
rABS do produkcji wysokiej jakości skrzynek elektronicznych pochodzi z odpadów pokonsumpcyjnych.


Wspólna praca na rzecz gospodarki obiegu zamkniętego

W sukcesie projektów uczestniczą inni partnerzy systemowi, w tym Moldetipo (Marinha Grande, Portugalia), który zbudowała formę, Lavergne (Montreal, Kanada), który udostępnia recyklat, Incoe (Rödermark, Niemcy) odpowiadający za kanały gorące oraz Standex Engraving Mold-Tech (Treviso, Włochy) - wykonawca grawerowania formy.

Ścisła współpraca w całym łańcuchu wartości jest nieodzowna do tworzenia gospodarki obiegu zamkniętego. Dlatego Engel angażuje się intensywnie w łączenie podmiotów na poziomych platformach, obejmujących wiele podmiotów. Między innymi w inicjatywie R-Cycle, której celem jest wprowadzenie paszportów cyfrowych dla produktów z tworzyw sztucznych. Już na etapie wytwarzania produktów automatycznie zapisywane będą wszystkie informacje istotne dla recyklingu. Dzięki nim np. sortownie odpadów będą mogły precyzyjniej identyfikować tworzywa sztuczne, nadające się do ponownego wykorzystania, i przygotowywać idealnie oddzielone frakcje materiałów do recyklingu. W ten sposób zatrzymuje się obowiązujący dotychczas Downcycling, a regenerowane tworzywa sztuczne wykorzystywane są do produktów o tej samej, a nawet wyższej wartości.

engel-at-plastpol-2023-4
Wyposażona w inteligentne systemy asystenckie, całkowicie elektryczna wtryskarka e-mac wyrównuje automatycznie wahania surowca i zapewnia stale wysoką jakość elementów.


Engel na targach Plastpol 2023: hala F, stoisko 4