Engel z medalem targów Plastpol za wtryskarkę e-max

Engel z medalem targów Plastpol…
Medal dopiero co zakończonych w Kielcach targów Plastpol, za nowoczesną wtryskarkę z serii e-max, otrzymała firma Engel Polska. Jednocześnie Engel potwierdził, że jest największym sprzedawcą wtryskarek w naszym kraju. Rocznie do klientów trafia blisko 300 maszyn wyprodukowanych przez tego austriackiego producenta. Łącznie w Polsce pracuje aktualnie blisko 4 tys. wtryskarek marki Engel.

W Kielcach Engel jak na rynkowego potentata zaprezentował całą gamę urządzeń. Największym zainteresowaniem cieszyła się jednak wtryskarka z rodziny e-max o sile zwarcia 1000 kN.

- Jest to wtryskarka kompaktowa wyposażona w unowocześnioną, w porównaniu ze swymi poprzedniczkami, technologię. Każdy szczegół jest tu dokładnie zoptymalizowany. Ma to przynieść zwiększenie wydajności działania maszyny. Englowi zależało na tym, żeby zrobić maszynę elektryczną, ale ze wszystkimi zaletami wtryskarki hydraulicznej. Jednocześnie chciał jednak wyprodukować taką wtryskarkę, która będzie cechować się podobną ceną jak wtryskarki hydrauliczne. Dotąd bowiem maszyny elektryczne z uwagi na zużycie większej ilości prądu były droższe. Tymczasem w wielu aplikacjach wtryskarki elektryczne Engla stanowią ekonomiczniejsze rozwiązanie niż wtryskarki hydrauliczne. Doskonale nadają się do tworzyw termoplastycznych - tłumaczył w Kielcach na stoisku tego austriackiego producenta Jan Andrzejak, reprezentujący firmę na targach.

Jan Andrzejak z medalem targów Plastpol za wtryskarkę Engel e-max

Nagrodzona na Plastpolu seria e-max cechuje się rozwiniętym stopniem precyzji oraz maksymalną kompaktowością, która oznacza wydajność na małej powierzchni zabudowy. Jest to wtryskarka w pełni elektryczna. Jak przyznają przedstawiciele austriackiego koncernu, tym co powinno cechować wszystkie maszyny z tej serii jest niski stopień awaryjności. Możliwe jest to dzięki zintegrowanym technologiom sterowania i napędów.

Po raz pierwszy wtryskarki z serii e-max zostały pokazane podczas ubiegłorocznych, jesiennych targów K w Düsseldorfie. W tej chwili znajdują już duże uznanie zwłaszcza na rynku koreańskim, tam bowiem wszelkie wtryskarki elektryczne cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Obecnie, choć od wypuszczenia z hal produkcyjnych pierwszych egzemplarzy Engel e-max minęło już kilka miesięcy, na świecie istnieje ok. 500 tego typu wtryskarek.

- To co jeszcze w dużej mierze wyróżnia te wtryskarki, to choćby fakt, że technologia e-max oznacza wysoko wydajne jednostki wtryskowe ze szczytowymi ciśnieniami wtrysku do 2,8 tys. bar i prędkościami wtrysku dochodzącymi do 450 mm/sek. - dodaje Jan Andrzejak.

W naszym kraju do grupy użytkowników wtryskarek Engel należy kilkaset firm. Korzystają z nich takie marki jak choćby Galeo, Whirlpool, Elektrolux, Curtis.