Etykieciarki- przegląd maszyn aplikujących etykiety

Etykieciarki- przegląd maszyn aplikujących etykiety
Serwis Plastech.pl omawia maszyny służące do automatycznego naklejania etykiet na opakowania. Liczymy, że nasz tekst pomoże poznać działanie tych urządzeń oraz przybliży ich parametry techniczne oraz dostępne funckje. W naszym artykule skupiliśmy się na etykieciarkach dostępnych na polskim rynku oraz oferowanych przez dowolnie wybranych producentów lub dystrybutorów. W zestawieniu zaprezentujemy urządzenia czterech firm: Empaku, Unilogo, szwedzkiego koncernu Mectec Elektronik AB oraz amerykańskiego Label - Aire.

Stosunkowo niedawno pojawiła się na naszym rynku nowa automatyczna etykieciarka firmy Empak, w serii EA-10. Przeznaczona jest do automatycznego naklejania etykiet samoprzylepnych na fiolki i ampułki. Na naklejane etykiety nanoszone są techniką gorącego druku znaki alfanumeryczne. Sposób działania etykieciarki jest stosunkowo prosty, a urządzenie jest łatwe w obsłudze.

Na czym jednak polega konkretnie?

Opakowania znajdują się na transporterze podającym. Przemieszczają się pomiędzy prowadnicami do podajnika ślimakowego, następnie zaś podajnik ślimakowy przenosi fiolki do gniazd tarczy z prowadnicami. Kolejny krok funkcjonowania maszyny polega na tym, że opakowanie są transportowane do mechanizmu etykietującego, w którym etykieta jest podawana i naklejana na fiolki.

etykieciarka firmy Empak


Kolejny krok funkcjonowania urządzenia objawia się tym, że etykieta przykleja się na obwodzie opakowania w wyniku ruchu obrotowego fiolki znajdującej się w gnieździe tarczy. Powstały ruch spowodowany jest przez różnice prędkości ruchu pasa zespołu rolującego i prędkości przemieszczania się opakowania w tarczy. Wreszcie, w końcowym stadium pracy maszyny, fiolki wybierane są z gniazd tarczy na prowadnicę i stamtąd mogą swobodnie trafić do kasety odbiorczej.

Ważną częścią wyposażenia prezentowanej etykieciarki są specjalne czujniki, których zadaniem jest wykrywanie obecności opakowania w gnieździe tarczy, a także obecności etykiety na opakowaniu i nadruku na etykiecie. Zmiana parametrów pracy i wszelkie informacje związane ze stanem pracy maszyny można odczytać ze specjalnego panelu operatorskiego.

Etykieciarka EA - 10 działa z maksymalną wydajnością, zależną oczywiście od opakowania, osiągając przerób 2 - 7 tys. opakowań na godzinę. Jeśli chodzi o maksymalne wymiary etykiet, to ich wysokość sięga 91 mm, a długość jest ograniczona średnicą opakowania.

Okrągłe opakowania obsługuje również firmowe urządzenie przedsiębiorstwa Unilogo, czyli etykieciarka Roto Classic. Etykietuje ona m.in. różnego typu słoiki, w ten sposób, że jedna etykieta umiejscawiana jest na części lub całym obwodzie opakowania. Maszyna jest skuteczna w działaniu zwłaszcza tam, gdzie wskazana jest ponadprzeciętna wydajność i precyzja etykietowania.

Co wiadomo na temat omawianego sprzętu? Jest ono w stanie obsłużyć w ciągu godziny 6 tys. sztuk opakowań.