Etykieciarki- przegląd maszyn aplikujących etykiety


Jeśli chodzi natomiast o parametry dotyczące maksymalnych szerokości etykiety, to wynoszą one 96 mm, chociaż opcjonalnie mogą osiągnąć wartości 156 i 216 mm. Etykieciarka gwarantuje wykonanie operacji z etykietami o długości dochodzącej nawet do 4,5 cm. Z kolei największa możliwa prędkość wsuwu etykiet to 55 m/min. Odnośnie średnic rolki etykiet, to sięgają one 40 - 76/300 mm.

etykieciarka firmy UnilogoOmawiając tę etykieciarkę trzeba zauważyć, że szczególnie istotna dla potencjalnych użytkowników powinna być również możliwość pozwalająca na dodatkowe wyposażenie Roto Classic w głowicę. To z kolei pozwala na doklejanie plomb oraz modułu drukującego do nanoszenia daty lub kodu kreskowego.

Teraz czas na urządzenia renomowanych zagranicznych producentów. Jednym z nich są maszyny szwedzkiej firmy Mectec Elektronik AB. W Polsce są dystrybuowane przez krakowską spółkę SKK. Maszyny w specjalnej serii L są dostępne w trzech modelach: standardowym (L 100), szybkim (L 100S) i wersji szerokiej (L 200).

Etykieciarka standardowa służy do naklejania wcześniej przedrukowanych etykiet. Stosować ją można w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, drzewnym i papierniczym. Pozwala na ciągłą pracę w systemie wielozmianowym. Dzięki silnikowi krokowemu o dużej wydajności może aplikować etykiety z prędkością do 66 m/min w wersji szybkiej i 33 m/min w wersji standardowej.

etykieciarka firmy Mectec Elektronik AB


Ponadto pozwala na zapisanie ustawień dla 99 produktów. Tak duża liczba umożliwia szybkie przełączenie między odmiennymi produktami lub formatami etykiet. L 100 może pracować na regulowanym stelażu oraz etykietować ruchome kartony i palety. Rozmiar etykiet przeznaczonych dla tej etykiecarki, to 10 x 10 – 160 x 400 mm.

Ostatnim aplikatorem, który chcemy zaprezentować w naszym zestawieniu, jest urządzenie firmy amerykańskiego koncernu Label – Aire dystrybuowane w Polsce przez RSC Auto ID Distribution.

Z bogatego zestawu maszyn czołowego producenta aplikatorów wybraliśmy etykieciarkę o nazwie LA 1014. Jest to wydajne urządzenie łączące szybkość naklejania etykiety z dokładnością. Posiada mechanizm wyposażony w dwa mikroprocesory sterujące pracą silników krokowych. Jest również wyposażone w specjalny światłoczuły czujnik, dzięki któremu możliwe jest automatyczne dostosowanie do rozmiaru etykiety.

Sterowanie aplikatorem odbywa się poprzez własny panel z klawiaturą i wyświetlaczem LCD. Etykieciarka LA 1014 może naklejać etykiety na linii produkcyjnej pracującej z szybkością 4 - 40 m/min.

etykieciarka firmy Label-Aire


Wielkości techniczne opisujące możliwości maszyny są następujące: minimalny rozmiar etykiet, to min 20 x 20 mm, maksymalny 120 x 170 mm. Największa dostępna średnica rolki, to 300 mm. Szybkość pracy uzależniona jest od rozmiaru etykiet i odległości nanoszenia i osiąga granicę 60 etykiet na minutę.