Ezo chce odzyskiwać surowce wtórne z opakowań

Ezo chce odzyskiwać surowce wtórne z opakowań
Firma EZO zbuduje zakład i uruchomi specjalistyczne linie, które pozwolą jej na odzysk surowców wtórnych z opakowań wielowarstwowych i wytwarzanie energii elektrycznej.

Instalacja powstanie w Starachowicach na terenie tamtejszej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki niej możliwe stanie się iż jest elementem porządkowanie gospodarki odpadami w Polsce, a tym samym utylizacja kartonowych opakowań na płyny, z która w tej chwili wielu producentów ma poważny problem. Koszt budowy to 70 mln zł, ale ponad 30 mln zł pochodzić będzie z unijnej dotacji.

Obecnie, za sprawą wymyślonej dawno temu technologii produkcji opakowań wielowarstwowych firmy Tetra Pak, która zrewolucjonizowała przemysł spożywczy, soki, mleko, wino, napoje, środki czystości zamiast w szklanych butelkach często gromadzone są w kartonach. Opakowania te mają wiele zalet.

Są przede wszystkim lekkie, odporne na uderzenia, łatwe do przechowywania i transportu, pozwalają na przetrzymywanie wielu produktów przez długi okres poza chłodniami. Produkowane są w dwóch podstawowych rodzajach. Dla produktów typu UHT i o przedłużonej trwałości wymagana jest sześciowarstwowa, aseptyczna konstrukcja, zawierająca cztery warstwy polietylenu oraz po jednej kartonu i folii aluminiowej. W opakowaniach bez własności aseptycznych stosuje się cztery warstwy, w tym dwie polietylenu.

Wciąż jednak istnieje problem z odzyskiem takich opakowań i inwestycja EZO ma to w części przynajmniej zmienić. Dwie linie technologiczne będą pracowały dzięki wdrożeniu innowacyjnej technologii, opracowanej przez naukowców związanych z firmą. W efekcie procesu chemicznego odzyskiwana będzie makulatura, aluminium i tworzywa sztuczne. Uzyskiwane paliwo przemysłowe posłuży do wytwarzania energii elektrycznej, której nadwyżka będzie sprzedawana. Zakład zostanie uruchomiony w czerwcu 2013 r. Znajdzie w nim pracę co najmniej 30 osób. Rocznie przerabiać będzie 30 tys. ton odpadów.


brak
 

Firma zajmuje się zagospodarowaniem energii skumulowanej w zmieszanych odpadach opakowaniowych.

Polska