FON S.A. wchodzi w tworzywa sztuczne

FON S.A. wchodzi w tworzywa… Spółka FON S.A. zajmująca się w Koronowie koło Bydgoszczy, produkcją konstrukcji metalowych i ich części chce przejąć EKO-Brud. Druga z firm prowadzi recykling tworzyw sztucznych. W tej sprawie podpisano już specjalny list intencyjny.

Zdaniem zarządu FON, jego decyzja podyktowana jest faktem, że branża tworzyw sztucznych jest jedną z najbardziej perspektywicznych w naszym kraju. Tym samym inwestowanie w nią może przynieść zysk.

W Europie powstaje rocznie ponad 17 mln ton odpadów tworzyw sztucznych, ale w Polsce ledwie 264 tys. ton. Szacuje się, że w naszym kraju zużywa się średnio ok. 390 tys. ton opakowań z tworzyw sztucznych, a w ciągu najbliższych lat nastąpi wzrost o ok. 10 proc. Tym samym będzie to wzrost pięciokrotnie wyższy niż w rozwiniętych gospodarczo krajach Europy.

- Biorąc pod uwagę, że obecnie w Polsce przetwarza się zaledwie ok. 4 proc. zużytych opakowań z tworzyw sztucznych, a zgodnie z wymogami dyrektywy UE 94/62/EC o opakowaniach i odpadach opakowaniowych recyklingowi powinno być poddane 25 - 45 proc. materiałów zawartych w opakowaniach, istnieje ogromny obszar możliwości inwestycyjnych w tym zakresie - informuje spółka w swoim komunikacie.

Zakup Eko-Brudu pochłonie kilkanaście milionów złotych. Nie wiadomo, kiedy transakcja zostanie sfinalizowana. FON przeznaczy na inwestycję część wpływów z planowanej na lato emisji akcji z prawem poboru.

Jeśli dojdzie do przejęcia, będzie to oznaczać, że FON nabył akcje zadłużonej spółki. Eko-Brud figuruje bowiem w bazie Cash Flow, giełdowej firmy handlującej wierzytelnościami. Jego długi sięgają 28 tys. zł.

To jednak nie zniechęca FON. Członkowie jego zarządu tłumaczą bowiem, że nie docierają do nich informacje o poważnych kłopotach finansowych Eko–Brud. Wszelkie bieżące zobowiązania przejmowanej spółki mają być regulowane bez zarzutu.

Eko-Brud powstała pięć lat temu w Sosnowcu. Firma utworzyła Zakład Recyklingu Tworzyw Sztucznych. Mieści się on na nieruchomości o powierzchni 38 tys. mkw. Odbywa się w nim mechaniczne przetwórstwo odpadów z tworzyw sztucznych na umyte, rozdrobnione i wysuszone odpady, które następnie mogą być bezpośrednim surowcem do wyrobów gotowych lub też podlegać dalszej obróbce.

Głównymi odbiorcami Eko–Brud s.c są producenci wyrobów wtryskowych, producenci folii, odbiorcy PET oraz producenci rur z tworzyw sztucznych. Zakład recyklingu eksploatuje włoską linię produkcyjną PREALPINA o wydajności zespołu rozdrabniania i mycia 1000kg/h, co pozwala na przerobienie w ciągu roku 3,5 tys. ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Spółka Eko–Brud planuje też produkcję paliwa alternatywnego, recykling samochodów oraz produkcję palet z odpadów tworzyw sztucznych o zdolności produkcyjnej 70 tys. palet rocznie. Łączna wartość inwestycji łącznie z rozbudową zakładu recyklingu to 3,2 mln euro.

Czytaj więcej:
Umowy 152