Firma BASF wprowadza nowe rozwiązania

Firma BASF wprowadza nowe… Firma BASF wykorzystuje prawidłowości świata przyrody. Tekstylia koncernu są wyposażone w efekt samoczyszczenia. Przy ich opracowywaniu inżynierowie zaadaptowali właściwości, które dzięki drobniutkiej strukturze powierzchni, posiada np. kwiat lotosu. Ich przeniesienie pozwoliło stworzyć produkty wyposażone właśnie w efekt samoczyszczenia.

Po raz pierwszy produkty wykorzystujące efekt samoczyszczenia wprowadzono na rynek 10 lat temu. Były to farby ścienne odpierające brud. W tej chwili BASF, największa na świecie firmie chemiczna, otwiera nowy rozdział w rozwoju produktów samoczyszczących. Dzieje się tak za sprawą formuły Mincor TX TT. Jest to innowacyjny materiał, który wyposaży w efekt samoczyszczenia takie produkty jak tekstylia do produkcji markiz, parasole słoneczne, żagle i namioty.

Mincor, wyrób firmy BASF, jest substancją zwiększającą walory wodoodporne materiałów. Opiera się na nanocząsteczkach. Dzięki niemu przyleganie wody i zanieczyszczeń redukowane jest do minimum. Tym samym pobrudzone powierzchnie wystarczy przetrzeć lub delikatnie zlać wodą. Jednocześnie zwiększa się wytrzymałość materiałów, dla przykładu znika problem ich zawilgocenia.


Możliwości zastosowania substancji wodoodpornej są olbrzymie: od pokrywania materiałów budowlanych, poprzez wyściełanie sprzętów użytku domowego, po ubrania laboratoryjne.

Za efekt samoczyszczenia odpowiadają osadzone w matrycy nośnej niezliczone cząstki o średnicy poniżej 100 nanometrów. Cząstki trzymają brud i wodę na dystans. Dzięki tej minimalnej powierzchni styku ograniczającej się do najbardziej wysuniętych wierzchołków, siły nie prowadzą do rozpadu kropli, ale pozostają minimalne. Z kolei siły naprężenia powierzchniowego wody nadają kropli postać kuli, dzięki czemu woda perląc się spływa z materiału.

Co dzieje się dalej i jak dochodzi do samoczyszczenia?

Napotykane przez wodę cząstki brudu, które nie stykają się z materiałem wyposażonym w formułę Mincorâ TX TT, są porywane i całkowicie zmywane. Co najważniejsze dzieje się to bez użycia środków piorących lub szorowania.

Zasada, na której opiera się efekt samoczyszczenia, wydaje się być prosta. Jednak możliwość jej praktycznego zastosowania w zakresie tekstyliów przy użyciu formuły Mincorâ TX TT była dla nanotechnologów z firmy BASF nie lada wyzwaniem. Chodziło przede wszystkim o optymalizację obróbki i trwałości tej cechy.


- Rozwiązaniem jest kompozytowy materiał zbudowany z nanocząsteczek trwale osadzonych w matrycy nośnej - mówi dr Ralf Nörenberg, kierownik centrum kompetencyjnego BASF w zakresie tekstyliów technicznych. - Powstający kompozyt ma pożądaną nanocząsteczkową powierzchnię, jednak, co wykazały obszerne badania, nie uwalnia żadnych nanocząsteczek.

W 2006 r. poliestrowe materiały do produkcji markiz wyposażone w formułę Mincorâ TX TT, uczyniły duży postęp. Opuściły laboratoria i zaczęły być wykorzystywane do praktycznych zastosowań.

Czytaj więcej:
brak
 

Chemikalia, środki uszlachetniające, tworzywa sztuczne, poliuretany

Polska

Reportaże

Forum