Firma Wittmann na targach K 2010

Firma Wittmann na targach… Austriacki koncern Wittmann, oferent robotów i urządzeń peryferyjnych znajdujących swoje zastosowanie m.in. w przemyśle tworzyw sztucznych był jednym z ponad 3 tys. wystawców targów K 2010, które odbyły się w niemieckim Düsseldorfie.

Na stoisku firmy można było zapoznać się z całą gamą najnowszych rozwiązań. Pierwszą nowością warta wspomnienia jest nowa linia termostatów serii Tempro plus D. To rozwinięcie wcześniejszych modeli termostatów oferowanych przez Wittmanna.

Urządzenia służą do termostatowania form wtryskowych na wtryskarkach oraz innych obiegów podlegających termostatowaniu na maszynach do przetwórstwa tworzyw sztucznych do temperatury 90 st. C. Ich używanie ma też zapewnić jeszcze większe niż dotychczas oszczędności materiału, ograniczenie ilości wybrakowanych wyprasek, optymalizację procesu wypełniania formy. Ponadto producent zadbał o zwiększenie żywotności formy. Termostaty nowej generacji Wittmanna doczekały się też zmian w systemie sterowania. Standardowy wyświetlacz został zamieniony ekranem dotykowym, a produkowane modele będą dostępne w zakresie temperatur od 90 do 180 st. C.

Wittmann, K 2010


Dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszył się też permanentny pokaz pracy współpracujących ze sobą robotów serii W8xx od najmniejszego do największego o udźwigu 250 kg. Wszystkie roboty były ze sobą zsynchronizowane prezentując funkcje najnowszego sterowania R8. Pierwszy raz zostały pokazano nowe modele robotów: W828 – jako idealny do pracy z formami trzypłytowymi oraz W818 z większym udźwigiem 6 kg i enkoderami absolutnymi dla szybkiej zmiany punktów referencyjnych.

Wittmann zaprezentował również prace robota bocznego IML z formą dwugniazdową na pojemniki 750 ml i 200 ml w cyklu 3,95 sek. i 2,8 sek. Oczywiście prezentacja ta odpowiadała obecnym trendom w produkcji opakowań, które w większości przedsiębiorstw powstają w procesie kilkuetapowym.

Samo opakowanie jest wytwarzane na wtryskarce po czym na oddzielnym stanowisku następuje etykietowane lub robiony jest na nim nadruk. Jednak proces produkcji szybko zmierza do pełnej automatyzacji, aby można było maksymalnie skrócić czas cyklu w celu zwiększenia zdolności produkcyjnej i tym samym obniżenia kosztów. Niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem w takiej produkcji są systemy pozwalające na etykietowanie detalu już podczas jego formowania w formie.

Dekorowanie detali wytwarzanych na K odbywało się z pięciu stron. Gotowe wyroby były badane na stacji kontroli jakości wizyjnej która odrzucała detale niespełniające wymogów jakościowych. Zalety sięgania po roboty z serii W 827/837 to m.in. niezwykle krótki czas wkładania etykiet do formy i wyciągania gotowych detali z formy, możliwość przestrzennego umieszczania etykiety wewnątrz gniazda formy (3D), poprawa aseptyczności pojemników co ma znaczenie w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym.

Wittmann pokazał też chociażby nowe modele suszarek Drymax Atom, które zostały wyposażone w sita regeneracyjno-obrotowe, dające możliwość lepszego wykorzystania energii elektrycznej.

Oprócz wspomnianych urządzeń austriacki koncern austriacki koncern zaprezentował też nowoczesne modele podajników i dozowników.

Czytaj więcej:

Reportaże

Forum