AkzoNobel uruchamia ekosystem Ionomy dla powłok taśmowych

AkzoNobel uruchamia ekosystem…

AkzoNobel Coil & Extrusion Coatings uruchomił ekosystem Ionomy, doradcze partnerstwo non profit, które ma przyspieszyć przejście branży powlekania taśm na technologie utwardzania energią, w tym rozwiązania oparte na promieniowaniu UV, LED i wiązce elektronów. Celem inicjatywy jest uczynienie z utwardzania energią rozwiązania realnego i skalowalnego dla operatorów linii coil coating oraz zintegrowanych producentów stali. Ekosystem łączy kompetencje w zakresie materiałów, procesów utwardzania, integracji systemów, oprogramowania i sprzętu, tak aby przeprowadzić zakłady przez wszystkie etapy transformacji technologicznej.

Według firmy produkty utwardzane energią są dostępne w coil coating, jednak tempo ich adopcji pozostaje ograniczone, głównie z powodu złożoności procesu zmiany. Wiele przedsiębiorstw nie ma pewności, jak dostosować linie i organizację produkcji, aby w pełni wykorzystać potencjał „zimnego” utwardzania inicjowanego energią. – To nie jest tylko drobna modyfikacja procesu – wyjaśnia Sebastien Villeneuve, Transformation Manager, Coil Coatings w AkzoNobel Coil & Extrusion Coatings. – Utwardzanie energią to całkowite przemyślenie i transformacja sposobu projektowania, prowadzenia i optymalizacji linii powlekania. Dostrzegamy skalę tego wyzwania z punktu widzenia naszych klientów, dlatego stworzyliśmy ekosystem Ionomy.

Nazwa Ionomy pochodzi od połączenia słów ionization i economy. „Ionization” odnosi się do roli energii w inicjowaniu procesu utwardzania w niskiej temperaturze, co stanowi fundament tej technologii w zastosowaniach powłokowych. „Economy” odzwierciedla spodziewane efekty biznesowe, takie jak redukcja kosztów energii, zwiększenie wydajności, poprawa wskaźników zrównoważonego rozwoju oraz budowanie długoterminowej rentowności.

Ekosystem ma wspierać przedsiębiorstwa na każdym etapie przejścia na utwardzanie energią, od diagnozy i planowania ścieżki, przez przeprojektowanie linii, po długofalową optymalizację pracy. Zamierzeniem jest dostarczenie narzędzi i wiedzy, aby wdrożenia przynosiły mierzalne korzyści w efektywności i wydajności, przy ograniczeniu ryzyka związanego z wahaniami cen energii i rosnącymi wymaganiami regulacyjnymi w obszarze zrównoważonego rozwoju. AkzoNobel deklaruje wykorzystanie doświadczeń z sektorów, w których utwardzanie energią jest już szeroko stosowane, takich jak motoryzacja, przemysł drzewny i opakowaniowy, przenosząc te kompetencje do środowiska wysokowydajnego powlekania taśm.

Inicjator podkreśla, że w ramach ekosystemu nie istnieje jedno uniwersalne rozwiązanie. Ścieżki transformacji mają być dostosowane do profilu klienta, jego ograniczeń i celów, niezależnie od tego, czy chodzi o operatora linii coil coating, producenta stali czy nowego uczestnika rynku. Chris Bradford, Market Director, Coil & Packaging Coatings w AkzoNobel, wskazuje na wartości będące podstawą projektu. – Kierowaliśmy się wartościami takimi jak współpraca, innowacyjność i zrównoważony rozwój, aby pomóc naszym klientom odblokować potencjał zmian. Żadna pojedyncza firma nie jest w stanie przeprowadzić takiej transformacji samodzielnie, dlatego ekosystem Ionomy został zbudowany na zasadzie współpracy, by poprowadzić całą branżę ku nowemu rozdziałowi.

– Naszym celem jest pomóc coil coaters wkroczyć w bardziej wydajną i zrównoważoną przyszłość, która jest w zasięgu ręki – dodaje Chris Bradford. – Wspólnie sprawimy, że utwardzanie energią odnawialną stanie się nie tylko możliwe, ale również praktyczne i opłacalne dla wszystkich producentów powłok taśmowych i przetwórców stali, dając im swobodę adaptacji, innowacji i konkurowania na nowym poziomie. – To wyzwanie wymaga nowego sposobu myślenia. Wymaga odwagi, by odejść od starych modeli i wykorzystać szansę, jaką daje utwardzanie energią. Ionomy jest właśnie takim krokiem – podsumowuje.

Start ekosystemu Ionomy jest wspierany przez globalną sieć AkzoNobel oraz cele redukcji emisji dwutlenku węgla oparte na podstawach naukowych. Projekt ma wspierać uczestników łańcucha wartości w procesie dekarbonizacji, modernizacji zakładów oraz budowaniu odporności operacyjnej i wzrostu.

Partnerzy ekosystemu

  • AkzoNobel Coil & Extrusion Coatings, inicjator ekosystemu i dostawca rozwiązań do powlekania taśm.
  • PCT Ebeam and Integration, dostawca systemów ebeam dla linii taśmowych.
  • IST Metz GmbH & Co. KG, dostawca systemów utwardzania UV i LED.
  • Globus srl, producent systemów i urządzeń do powlekania taśm.
  • Novacel SA, dostawca folii ochronnych i procesowych.

Przedstawiciele partnerów ekosystemu Ionomy (od lewej do prawej): Karl Swanson (PCT), Diego Pedemonte (Globus), Brice Lequette (Novacel), Oliver Starzmann (IST), Tessa Slagter (AkzoNobel), Sebastien Villeneuve (AkzoNobel), Giulia Allegramente (Globus), Ch

Przedstawiciele partnerów ekosystemu IONOMY (od lewej do prawej): Karl Swanson (PCT), Diego Pedemonte (Globus), Brice Lequette (Novacel), Oliver Starzmann (IST), Tessa Slagter (AkzoNobel), Sebastien Villeneuve (AkzoNobel), Giulia Allegramente (Globus), Christopher Bradford (AkzoNobel).