Gracze rynkowi liczyli na wzrost popytu na polietylen

Gracze rynkowi liczyli na…

Gracze rynkowi liczyli na wzrost popytu na polietylen ze względu na wydarzenia w Europie tego lata, ale nie zauważyli dużego wpływu.  Jednocześnie ten miesiąc jest opisywany przez graczy jako dość aktywny w sprzedaży PP i PE.

Ze względu na wyższe ceny i opóźnione dostawy z Azji, cena importowanego materiału może wzrosnąć w przyszłym miesiącu. Z tego powodu europejscy producenci mogą próbować utrzymać ceny na poziomie z czerwca, nawet jeśli prognozuje się spadek cen etylenu i propylenu o 20-30 euro.

Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjnie dwa letnie miesiące, lipiec i sierpień, są określane jako spokojniejsze pod względem warunków rynkowych. Dlatego też, nawet przy mniejszych ilościach materiału dostępnego na rynku, nie oczekuje się większych niedoborów.

PP

  • Popyt na polipropylen w tym miesiącu, według uczestników rynku, jest na dość wysokim poziomie. Niektórzy handlowcy twierdzą, że udało im się zawrzeć kilka bardzo dużych transakcji.
  • Po ogłoszeniu siły wyższej w zakładzie produkcyjnym PP w Belgii w zeszłym tygodniu, gracze nie zauważyli braku materiału. Twierdzą że udało im się uzyskać wolumeny ze względu na zwiększone moce produkcyjne w innych zakładach firmy.
  • Słowacki producent nie dostarczył w tym miesiącu wymaganych ilości swoim klientom. Z tego powodu handlowcom, którzy mają w swoim asortymencie   PP homo i PP copo, udało się sprzedać duże ilości materiału. Przypominamy, że firma przygotowuje się do planowanego przestoju i planuje mieć materiał na magazynie na czas przestoju.

PE

  • Gracze rynkowi odnotowują wzrost popytu HDPE do formowania z rozdmuchem , a pozostałe  gatunki cieszą się mniejszym popytem;
  • Niektórzy europejscy handlowcy twierdzą, że próbują podnieść ceny minimalne ze względu na zmniejszenie ilości materiału ze względu na zwiększony popyt na HDPE do formowania z rozdmuchem;
  • Gracze mówią o mniejszych ilościach LDPE za granicą i wydłużonym czasie oczekiwania na dostawy, ale inni twierdzą, że niektórzy główni handlowcy mają duże zapasy w swoich magazynach
  • Ze względu na niewielkie ilości LDPE, które może zaoferować na rynek polski i europejski amerykański producent, podniósł on cenę o 30 euro w porównaniu do maja.
  • Węgierski producent obniżył cenę LDPE dla odbiorców ukraińskich, ale nie zmienił ceny dla odbiorców polskich.