Grupa Kęty zyskuje na opakowaniach giętkich

O ok. 20 proc. wzrosła w pierwszym kwartale tego roku sprzedaż Grupy Kęty w segmencie opakowań giętych (SOG). Wpływ na to miały poczynione inwestycje i nowe technologie. Grupa powróciła też do "satysfakcjonującego" poziomu rentowności, podała spółka w komunikacie w środę. Kęty poinformowały, że potencjał produkcyjny segmentu jest już wyższy niż przed pożarem w styczniu 2006 roku.

W komunikacie napisano: - „Dzięki inwestycjom i nowym technologiom SOG odnotował w I kwartale 2007 roku znaczący wzrost sprzedaży (około 20 proc.), powrócił też do satysfakcjonującego poziomu rentowności. Systematycznie zwiększa także eksport wysoko przetworzonych opakowań na rynki UE”.

Grupa Kęty poinformowała też o zakończeniu budowy trzeciego modułu zakładu opakowań w Tychach, w którym zainstalowano 10-kolorową drukarkę rotograwiurową, nożyce wyposażone w laserowy system do nacinania laminatów (easy open) oraz magazyn wysokiego składowania.

"Inwestycja ta wraz zakupem innych nowoczesnych drukarek, urządzeń laminujących oraz innego sprzętu, również do zakładu w Kętach kosztowała spółkę w ciągu ostatniego roku około 70 mln, umożliwiając odbudowę i jednocześnie znaczne zwiększenie potencjału produkcyjnego w porównaniu z okresem sprzed pożaru w styczniu 2006 r." – dodano w komunikacie.

W styczniu tego roku pożar zniszczył część drukarek do nadruku metodą rotograwiurową, w tym trzy nowoczesne urządzenia.

Obecnie w zakładach produkcyjnych w Kętach i Tychach pracuje 5 nowoczesnych drukarek rotograwiurowych, kolejna 6 drukarka (kupiona od syndyka upadłej drukarni w Łodzi poza planem inwestycyjnym na 2007 rok) zainstalowana zostanie w II kw. br, zapowiada spółka. W efekcie w każdym zakładzie będą pracować po trzy tego typu drukarki.

Według nieaudytowanych danych, w 2006 r. Grupa Kęty miała 87,73 mln zł skonsolidowanego zysku netto wobec 88,02 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 1085,49 mln zł wobec 752,45 mln zł.

Czytaj więcej: Opakowania 1103 Giełda 132