Gruzja rezygnuje z foliowych reklamówek

Gruzja rezygnuje z foliowych…

Od 1 kwietnia w Gruzji wprowadzony zostanie zakaz wydawania w sklepach reklamówek polietylenowych - poinformował serwis prasowy gruzińskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska i Rolnictwa.

Ograniczenia w Gruzji wprowadzane są etapami. Już 1 października 2018 r. zakazano używania cienkich reklamówek z polietylenu oraz importu wszelkich innych toreb foliowych.

- Torebki celofanowe odgrywają jedna z głównych ról w zanieczyszczaniu środowiska... Dla turystów i mieszkańców najbardziej zanieczyszczonych terenów jest to nie do przyjęcia. Dlatego też bardziej rygorystyczne przepisy są środkiem koniecznym. Od jesieni 2018 r. wprowadzono zakaz stosowania najcieńszych reklamówek, a w tym roku w pełni przestawiamy się na torby biodegradowalne - powiedział minister środowiska i rolnictwa Levan Davitashvili.

Ponadto rozszerzone zostaną obowiązki producentów i importerów takich produktów, jak np. reklamówki, oleje, baterie, w zakresie gospodarki odpadami.

Gruzja jest następnym krajem, który odwraca się od foliowych toreb reklamowych. W 2018 roku m. in. kraje bałkańskie wprowadziły szereg ustaw zakazujących produkcji i sprzedaży lekkich toreb foliowych, o czym pisaliśmy tutaj.

AD