Innowacyjne zastosowanie biotworzywa Ingeo

Innowacyjne zastosowanie biotworzywa Ingeo
Włoska firma Polenghi wprowadziła na rynek jako pierwsza w Europie nowoczesne opakowanie wykonane z biotworzywa Ingeo.

Butelka dla soku cytrynowego powstała w technologii wytłaczanie przez rozdmuch. Dla wzmocnienia jej walorów estetycznych została też wyposażona w termokurczliwą etykietę. To co w największym stopniu ją wyróżnia i czyni z niej przedmiot warty zainteresowania to fakt, że do jej produkcji użyto tworzywa biodegradowalnego o nazwie Ingeo. Jest to tworzywo składające się ze sztucznych włókien wytworzonych z węgla magazynowanego przez rośliny w procesie fotosyntezy. Powstaje z polimeru NatureWorks.

Zalety ekologiczne opakowania chwali Marco Polenghi, dyrektor firmy: - Zastępując tradycyjne tworzywa oparte na ropie naftowej tworzywem Ingeo jesteśmy w stanie zaoszczędzić w produkcji 10 mln butelek aż 1 tys. baryłek ropy naftowej i zredukować emisję dwutlenku węgla o 126 ton.

Butelka Polenghi z tworzywa Ingeo


Warto też zaznaczyć, że w zestawieniu z polietylenem niskiej gęstości produkcja z Ingeo pozwala zaoszczędzić 45 proc. energii, a w porównaniu z polipropylenem 42 proc. energii. Tak więc nie tylko zalety ekologiczne, ale i ekonomiczne wiążą się ze stosowaniem surowca.

Do tej pory tworzywo, z którego powstało opakowanie nie poddawało się procesom wytłaczania. Było stosowane przy formowaniu wtryskowym i termo formowaniu. Teraz udało się znaleźć rozwiązanie, które poszerzy paletę metod przetwórczych dla tego biotworzywa.

Butelka obecna jest już w sieciach handlowych we Włoszech, Szwajcarii i Francji.