Kodowanie i znakowanie: nieodzowne elementy nowoczesnej fabryki

Kodowanie i znakowanie: nieodzowne…

Wymagania wobec branży opakowań mocno wzrosły: wzrost wydajności, Przemysł 4.0, indywidualizacja. Przedsiębiorcy zajmujący się pakowaniem produktów, zarówno artykułów żywnościowych, jak i towarów użytkowych, z pewnością zgodzą się z tą opinią. Przy umieszczaniu na opakowaniach informacji takich jak np. data przydatności do spożycia lub numer partii, nieodzowne są rozwiązania przyjazne dla użytkownika, przyszłościowe i idealnie dopasowane do potrzeb. Firma Leibinger zaprezentuje na targach FachPack najnowocześniejsze na świecie ,łatwe w utrzymaniu i obsłudze drukarki atramentowe, które są produkowane wyłącznie w Niemczech, i które już w wersji podstawowej są wyposażone we wszystkie powszechnie stosowane typy interfejsów . Klienci firmy Leibinger szczególnie sobie cenią technologię automatycznego zamykania dyszy w drukarce, która zapobiega zasychaniu tuszu w trakcie przerw w produkcji i pozwala użytkownikowi uzyskać istotne korzyści związane z brakiem potrzeb czyszczenia głowic.

Technologia zamykania dysz "Sealtronic" firmy Leibinger umożliwia hermetyczne zamknięcie obiegu tuszu w drukarce w trakcie przerwy w produkcji. W ten sposób powietrze nie ma żadnych szans, aby przedostać się do obiegu tuszu i doprowadzić do jego wyschnięcia. Dzięki tej technologii drukarkę można ponownie włączyć w ciągu kilku sekund.

- Ta unikatowa funkcja spotkała się pozytywnym, wręcz entuzjastycznym przyjęciem u naszych klientów - mówi Alexander Deuchert, dyrektor ds. sprzedaży w firmie Leibinger. - W przypadku drukarek innych producentów klienci mają często problem przed wznowieniem produkcji, np. przy przestawieniu linii na nowy produkt, kiedy muszą poświęcić nawet do godziny czasu na czyszczenie drukarki, aby móc wydrukować na produkcie pierwsze oznakowanie. Odkąd użytkują drukarki marki Leibinger, nie muszą wykonywać tej kłopotliwej czynności. Na targach możemy osobom zainteresowanym przedstawić tą zdecydowaną zaletę na przykładzie demonstracyjnej głowicy drukującej. Za każdym razem efekt jaki wywiera na klientach jest niesamowity - wyjaśnia Deuchert.

Cztery serie produktów zapewniają optymalne rozwiązanie do każdego zastosowania

Osoby, które odwiedzą stoisko firmy Leibinger na targach FachPack (hala 4, stoisko nr 303) będą mogły oznakować przyniesione ze sobą produkty bezpośrednio na targach. - Dodatkowo prowadzimy rozmowy sondujące, aby poznać wymagania klientów w kwestii znakowania i móc przedstawić wstępne rekomendacje. Wydajna produkcja w epoce Przemysłu 4.0 wymaga bowiem zastosowania rozwiązań zintegrowanych - mówi Alexander Deuchert. Dzięki temu, że firma Paul Leibinger GmbH & Co. KG posiada w swej ofercie cztery serie produktów, każdy klient znajdzie dla siebie odpowiednią drukarkę CIJ. Drukarki JET One, Seria Entry Line są niezwykle atrakcyjne cenowo i pozwalają klientom na podstawowe nadruki. Oczywiście pod względem jakości modelom podstawowym drukarek marki Leibinger nie brakuje niczego. Już w serii Entry Line zastosowany jest opatentowany przez firmę Leibinger układ zamykanej rury powrotu atramentu .

Wymagający użytkownicy znajdą idealne dla siebie rozwiązania w modelach drukarek Basic Line i Universal Line marki Leibinger. Ta druga obejmuje także model JET3up PRO, który cechuje stopień ochrony IP65, co zapewnia ochronę przed kurzem i bryzgami wody. Dzięki obudowie z wysokiej jakości stali nierdzewnej , ten model jest chętnie stosowany w środowisku produkcyjnym o wysokich wymaganiach wobec higieny. Z myślą o bardzo szybkich liniach produkcyjnych firma Leibinger stworzyła serię drukarek High Speed Line, która umożliwia wydrukowanie czytelnego kodu przy prędkości linii do 1000 m/min. 

leibinger-produkt-jet3up-pro-en
Przystosowana do pracy w mokrym środowisku: drukarka JET3up PRO marki Leibinger o stopniu ochrony IP65.
Źródło: Paul Leibinger GmbH & Co. KG

Unikatowa elastyczność w połączeniu z najwyższą niezawodnością

Kierownicy produkcji często stawiają sobie pytanie, jaka technologia optymalnie spełni indywidualne wymogi firmy w zakresie znakowania. Priorytetowe znaczenie mają przy tym takiej kwestie jak perspektywiczność, opłacalność i niezawodność działania. Technologię Continuous Inkjet (CIJ) wyróżnia maksymalna elastyczność zastosowań. Można ją stosować praktycznie do znakowania wszystkich produktów na liniach pakujących i niemal na wszystkich podłożach. Wysoka prędkość druku drukarek Leibinger i wykonywanie oznakowania w trakcie bieżącej produkcji sprawiają, że wysoko zautomatyzowane linie produkcyjne nie muszą zmniejszać swej prędkości w trakcie procesu znakowania. 

W przypadku przestawienia produkcji wystarczy kilka prostych czynności aby drukarka znakowała na nowym asortymencie. Odgrywa to istotną rolę zwłaszcza w sytuacji, gdy branża opakowań staje przed zmieniającymi się wymaganiami, wynikającymi np. z ekologicznych trendów.

- Trendem są coraz bardziej ekologiczne opakowania. Stosowane są inne lub cienkościenne tworzywa sztuczne, gdzie część tworzywa sztucznego zastępowanie jest całkowicie przez alternatywne materiały z surowców odnawialnych. Z tą zmianą muszą sobie poradzić linie produkcyjne, co oznacza, że elastyczność technologii znakowania jest postrzegana jako główne kryterium przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnej. „Nasi klienci stawiają na bardzo elastyczny i niezawodnie funkcjonujący system, którego będzie można używać także przy nowych wymaganiach, i dzięki temu będzie stanowił rozwiązanie pod każdym względem perspektywiczne - stwierdza Christina Leibinger, prezes firmy Leibinger.

Systemy CIJ potwierdzają swoją elastyczność także w zakresie materiałów. Znakowanie można z powodzeniem stosować na każdym podłożu: karton, tworzywa sztuczne, folia , pianka, szkło i metal. Ponieważ technologia jest bezdotykowa, nie ma znaczenia, czy powierzchnia jest płaska, wklęsła, wypukła, w kształcie płaskorzeźby czy porowata. Drukarki atramentowe marki Leibinger wyróżniają się niezwykle niskimi kosztami eksploatacji przez cały okres żywotności.