Kompozytowe kołnierze formujące

Kompozytowe kołnierze formujące
Znany również dobrze na polskim rynku, czeski producent maszyn pakujących firma Velteko rozpoczęła produkcję tzw. kompozytowych kołnierzy formujących.

Nowa technologia umożliwia uformowanie kołnierza o idealnej geometrii, ponieważ kształt powierzchni funkcjonalnej kołnierza dokładnie odpowiada kształtowi materiału opakowaniowego w momencie przeciągania z rozłożonej folii do kształtu rękawa.

Kompozytowy projekt kołnierzy charakteryzuje się tym, że kołnierz jest wykonany z materiałów o bardzo zróżnicowanych właściwościach, których odpowiednia kombinacja prowadzi do osiągnięcia jakości wymaganej dla właściwej funkcjonalności kołnierza. Przykładowo: powierzchnia kołnierza jest wykonana z bardzo twardego, trwałego oraz odpornego na zużycie materiału, podczas gdy korpus kołnierza został wykonany z miękkiego materiału tylko o funkcji nośnej.

Kompozytowe kołnierze formujące


Velteko podjęło decyzję o wprowadzeniu kołnierzy kompozytowych głównie ze względu na uzyskiwaną jakość produktu końcowego. Główne zalety to fakt, że powierzchnia funkcjonalna kołnierza jest utworzona przez powierzchnię z twardym, gładkim wykończeniem.

Ponadto wysoka precyzja kształtu powierzchni funkcjonalnej kołnierza jest niemożliwa do osiągnięcia poprzez normalnie rozumianą produkcję i dlatego materiał opakowaniowy perfekcyjnie przylega do kołnierza, materiał opakowaniowy nie jest niszczony podczas formowania na kołnierzu, a ponadto opór folii podczas formowania został zredukowany.

Pozostałe wartości przynoszone przez omawianą technologię to łatwość produkcji dowolnego realnego kształtu kołnierza – różnych krzywych, kątów natarcia, różnych pozycji i kierunków złożeń wzdłużnych, możliwość produkcji kołnierzy z „ryflowaną” powierzchnią funkcjonalną. Do tego proces produkcyjny kołnierzy kompozytowych jest możliwy również dla produkcji pojedynczych sztuk nietypowych kołnierzy.

Czytaj więcej: Opakowania 1104 Maszyny 480