Kompozyty WPC i ich zastosowanie w przemyśle

Kompozyty WPC i ich zastosowanie w przemyśle
Kompozyty WPC to skuteczne połączenie drewna i tworzyw sztucznych. Dzieje się tak nie tylko ze względu na atrakcyjny wygląd, ale przede wszystkim na unikalne połączenie najlepszych cech, pochodzących z dwóch różnych materiałów. Tym samym więc WPC stają się coraz bardziej poważnym konkurentem zarówno dla przemysłu drzewnego jak i branży tworzyw sztucznych.

Elementy konstrukcyjne w przemyśle motoryzacyjnym powstałe na bazie żywic fenolowych wzmocnionych włóknami celulozowymi, takie jak bawełna, drewno, konopie, len, a także żywice fenolowe z włóknami drzewnymi stosowane przede wszystkim w przemyśle elektrotechnicznym jako materiał konstrukcyjny i izolacyjny, to trend znany w przemyśle już od kilku dekad.

Kompozyty WPC (Wood Plastic Composites) stanowią od kilku lat dynamicznie rozwijający się rynek materiałów drewnopochodnych w USA, Kanadzie, Japonii i Europie Zachodniej. Największe ich atuty to atrakcyjny wygląd oraz połączenie najlepszych cech, pochodzących z dwóch różnych materiałów, czyli drewna i tworzywa sztucznego.

Kompozyty WPC i ich zastosowanie w przemyśle

Z jednej strony zachowują się jak drewno, co oznacza, że można je obrabiać tymi samymi narzędziami, co ich naturalny odpowiednik. Z kolei termoplastyczna osnowa nadaje im odporność na wilgoć, korozję biologiczną i chemiczną.

Kompozyty WPC stosowane są zatem nie tylko wewnątrz, ale również w aplikacjach zewnętrznych, czyli wszędzie tam gdzie drewno nie spełnia wymagań eksploatacyjnych.

Ze względu na udział cząstek drewna dzieli się je na trzy grupy. Pierwsza z nich, to materiały, o których można powiedzieć "drewno jak tworzywo". Cechuje je wysoka zawartość termoplastu, niska zawartość cząstek drewna 10 - 40 proc. Druga grupa to tzw. standardowe WPC, w których zawartość termoplastu osiąga poziom 20 - 40 proc., a zawartości cząstek drewna 40 - 80 proc. Ostatnia z odmian to tzw. upłynnione drewno. Chodzi tu o materiały, w których występuje niska zawartość termoplastu oraz wysoka zawartości cząstek drewna dochodząca do 90 proc. Jest to zalecany dodatek żywic fenolowo-formaldehydowych.

Kompozyty wzmocnione włóknem drzewnym produkowane są różnymi metodami przetwórstwa. O doborze odpowiedniej metody przetwórstwa decyduje głównie dziedzina zastosowania. Jednocześnie istotne jest uzyskanie odpowiednich parametrów wytrzymałościowych jak i walorów estetycznych gotowego produktu. Ponieważ największy rynek zbytu ma jak do tej pory przemysł budowlany, więc najczęściej stosowaną metodą jest wytłaczanie (70 proc.).


Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań
 

Aktualizacja

Dystrybutor surowców chemicznych, tworzyw sztucznych, kauczuków syntetycznych i naturalnych oraz opakowań o różnych zastosowaniach

Polska

Iebm
Iebm

Wysłany: 2013-10-29 19:13:34

W artykule znajduje się wzmianka o stawianiu producentów niemieckich na jakość , w związku z tym WPC opierają głównie na PP , a oparte o pvc zostawiają do produkcji okien i drzwi . Otóż jest to absolutnie błędna informacja , bowiem profile PP pracujące w niemieckich , czyli takich jak polskie warunkach atmosferycznych się nie sprawdzają tak dobrze jak z PVC , a o produkcji okien i drzwi z WPC to dopiero ludzie zaczynają myślec - WPC sie nie zgrzewa ze wzgledu na drewno. Mam również watpliwości co do podziału WPC ze wzgledu na ilość drewn w mieszance - bardzo trudno jest zrobić wartościowy profil w proporcjach z nośnikiem ( osnowa ) 1: 1