Koncern Knauf zainwestuje w Świdnicy

Na początku przyszłego roku ma rozpocząć działalność w Świdnicy na Dolnym Śląsku zakład należący do koncernu Knauf Pack. Grupa zajmuje się wytwarzaniem opakowań styropianowych, kształtek technicznych oraz form wtryskowych z tworzyw sztucznych.

Knauf Pack jest polską spółką należącą do Grupy Knauf SNC z siedzibą we Francji. Jest ona europejskim liderem w dziedzinie produkcji opakowań i elementów z tworzyw sztucznych. Francuska część koncernu może pochwalić się ponad 70 - letnią tradycją. Jej produkty to przede wszystkim pudła styropianowe, tworzywa sztuczne, formy wtryskowe z plastiku, izolacje termiczne oraz opakowania styropianowe.

Grupa działa w ponad 30 krajach i dysponuje przeszło 100 zakładami produkcyjnymi, zatrudnia prawie 16 tys. pracowników i osiąga obroty w wysokości ponad 4 mld euro.

W Świdnicy postanowiła zainwestować 3,5 mln euro i zatrudnić 40 osób. W powstającej tam fabryce będą produkowane obudowy plastikowe i opakowania styropianowe do produkcji telewizorów LCD i sprzętu AGD. Produkcja ma ruszyć na początku przyszłego roku.

Będzie to kolejny już zakład produkcyjny koncernu w Polsce. Do tej pory takie istnieją już w Kwidzynie, Adamowicach i Żyrardowie.

Fabryka w Kwidzynie dziala już 11 lat i zajmuje się wytwarzaniem opakowań styropianowych dla przemysłu AGD, RTV, spożywczego, medycznego i motoryzacyjnego.

Od ośmiu lat funkcjonuje też zakład w Adamowicach k/Mszczonowa, w którym powstają opakowania styropianowe dla przemysłu AGD, RTV oraz styropianowe płyty izolacyjne dla budownictwa.

Najmłodszy do tej pory zakład Knauf, w Żyrardowie, liczy sobie siedem lat. Powstają w nim wypraski plastikowe.

Czym cechują się produkty wytwarzane przez koncern Knauf?

Jeśli chodzi o opakowania dla przemysłu AGD, RTV i elektroniki, to mają być w nich stosowane takie innowacyjne rozwiązania jak narożniki o zmiennych gabarytach, technologia wtrysku styropianu z folią polistyrenową tzw. skin moulding, kształtki ze zróżnicowaną gęstością, opakowania z wziernikiem, opakowania modułowe.

Z kolei w odniesieniu do swojego innego flagowego produktu powstającego z tworzyw sztucznych, czyli kształtek technicznych wykorzystywany jest cechujący się dużą wytrzymałością styropian o wysokiej gęstości, spieniony polipropylen o wysokiej zdolności pochłaniania energii oraz odporne na wysoką temperaturę tworzywo Noryl I.
Knauf wprowadza takie innowacyjne rozwiązania jak standardowe opakowania rotacyjne z PPE oraz połączenia elementów z PSE z elementów termoplastycznych.