Konferencja prasowa Bosch Packaging Technology na interpack 2008


Jeśli chodzi o koncern Bosch Sigpack Systems, to jakie są wasze największe osiągnięcia od czasu poprzedniego interpacku w 2005 r.?
Naszym zdaniem w całej branży dało się zaobserwować znaczny nacisk, idący w parze z zapotrzebowaniem na w pełni zautomatyzowane i w pełni zintegrowane rozwiązania.

Nasi klienci sądzą bowiem, że łatwiej kupować linie z jednego źródła, szczególnie wtedy gdy prowadzi do otrzymania części zamiennych i gwarancji na konserwację i serwisowanie urządzeń. Co więcej postęp jeśli chodzi o skomplikowanie poszczególnych linii, które mogą być kontrolowane przez jeden typ stosowanej przez nas przyjaznej platformy PLC, wymaga minimalnego tylko treningu operatorów.

Zauważalne jest również to, że zmienia się baza naszych klientów. Takie sektory jak przemysł spożywczy i farmaceutyczny przeżywają ogromny wzrost, szczególnie tam gdzie gospodarka rozwija się, czyli na Bliskim Wschodzie i w Europie Wschodniej.

Jak to przekłada się na zamówienia?

Wzrastające wymagania związane z elastycznością i optymalnym poziomem wydajności produkcyjnej przyczyniają się do rosnącego zapotrzebowania na systemy w postaci robotów. Dlatego też koncentrujemy się na dalszym wzmacnianiu naszego urządzenia Delta, czyli robota typu "pick and place", którego funkcją jest zabrać wyrób i umieścić go w odpowiednim miejscu.

Klienci domagają się również nowych projektów opakowaniowych, które pozwoliłyby im na osobną prezentację w punkcie sprzedaży.
To prawda. Bosch Sigpack Systems rozwinął ostatnio niezwykłą ideę w postaci nagrodzonego już rozwiązania typu Pull-Pack, nadającego się dla opakowań cukierniczych.

Pull - Pack to sposób, który pozwala na bardzo łatwe otworzenie opakowania - użytkownik musi jedynie pociągnąć specjalną uszczelkę przebiegającą wzdłuż krótszej krawędzi opakowania. Pozostałość opakowania pozostaje owinięta.

Co to konkretnie oznacza? W odniesieniu np. do czekolady takie rozwiązanie ma ten efekt, że produkt nie trafia bezpośrednio do rąk, a może być spożywany bezpośrednio z opakowania. To oczywiście wpływa na higienę konsumpcji, ale też wychodzi naprzeciw trendom, o których wcześniej mówiłem. Żyjemy w pośpiechu, niekiedy nie ma czasu na pełną higienę zalecaną przed posiłkiem. W przypadku Pull-Pack uzyskano efekt, że braku kontaktu ze spożywanym produktem.

Innym przykładem naszych technologicznych nowinek jest opakowanie wallet- pack, które zawiera opatentowany przesuwny mechanizm, za który otrzymaliśmy niedawno nagrodę WorldStar Packaging 2007. Jest to głównie zastosowanie przeznaczone dla branży farmaceutycznej, ponieważ gdy tylko część blistrowego opakowania produktu zostaje wysunięta, to automatycznie pojawia się instrukcja, ulotka. Rozwiązanie takie uwalnia również rewers opakowania dla celów marketingowych.

Które z ostatnich innowacji Bosch Sigpack Systems będzie szczególnie mocno promował podczas interpack 2008?
Pokażemy choćby linię do pakowania biszkoptów, która obejmuje maszynę typu flow-wrapping oraz obrotowe urządzenie służące do układania wyrobów. Może ono osiągnąć wydajność układania 400 opakowań na minutę.

Innym, już od dwóch lat wiodącym urządzeniem, które posiadamy w swojej ofercie, są roboty z rodziny XR Delta. Są to roboty typu "pick and place", zdolne do pobrania i umieszczenia więcej ok. 150 sztuk na minutę. Do tej pory w przeważającej ilości maszyny te były wykorzystywane do zastosowań w branży cukierniczej i sektorze przekąsek. Teraz wypuściliśmy wersję, która z powodzeniem daje sobie radę w przemyślę mrożonek.

LDM Delta Robot Monoline pokazywany na interpacku składa się z pięciu standardowych robotów Delta wzdłuż przenośnika. Specjalnie opracowana głowica zaciskowa jest używana do delikatnego pobierania mrożonych produktów i następnie umieszczania ich na tackach z tworzywa sztucznego. To zautomatyzowane rozwiązanie zapewnia jednocześnie dużą dozę higieniczności, jak również pozwala na tak uważne traktowanie produktu jak to tyko możliwe. Odpowiednie foto-elektryczne ogniwa śledzą na linii układane w stosy tacki, zapewniając ponowne ich napełnianie.

Jeszcze jednym punktem naszej ekspozycji w Düsseldorfie jest system Stick Pack Solution, nadający się do zarówno do potrzeb branży spożywczej jak i farmaceutycznej. Gwarantuje dokładne odmierzanie wagi opakowań, sprawdza też jakość ich szczelności.