Lanxess koncentruje się na elektromobilności i zrównoważonym rozwoju

Lanxess koncentruje się na…

Lanxess będzie wystawcą na targach K 2022 w Duesseldorfie, największych na świecie targach tworzyw sztucznych i gumy, pod hasłem "Quality Works". W dniach od 19 do 26 października producent chemii specjalistycznej zaprezentuje na 700 metrach kwadratowych stoiska C76 - C78 w hali 6 nowości materiałowe oraz nowe procesy i technologie dla przemysłu tworzyw sztucznych. Ponadto zaprezentowane zostaną zrównoważone produkty i rozwiązania systemowe dla przemysłu gumowego i poliuretanowego, a także barwniki i półprodukty dla sektora polimerów.

Tematami przewodnimi stoiska koncernu Lanxess na tegorocznych targach będą elektromobilność i zrównoważony rozwój.

- Chcemy odgrywać aktywną rolę w transformacji gospodarki i globalnych łańcuchów wartości w kierunku bardziej zrównoważonego świata - mówi dr Hubert Fink, członek zarządu firmy Lanxess. - Dzięki naszym materiałom wspieramy naszych klientów w wytwarzaniu bardziej zrównoważonych produktów, które mają mniejszy ślad węglowy oraz chronią zasoby i klimat.

Wysokowydajne tworzywa sztuczne i rozwiązania systemowe

Jednostka biznesowa High Performance Materials koncentruje się na zrównoważonych rozwiązaniach w zakresie lekkich konstrukcji. Główne obszary to materiały i koncepcje komponentów dla trwałej lekkiej konstrukcji na przyszłym rynku elektromobilności - na przykład lekkie elementy konstrukcyjne oparte na kompozytach wzmacnianych włóknami ciągłymi marki Tepex w branży akumulatorów do samochodów osobowych.

Ponadto, jednostka biznesowa HPM zaprezentuje nowe kompozyty Tepex oparte na recyklatach lub surowcach pochodzenia biologicznego. Jednym z przykładów jest wprowadzony właśnie na rynek Tepex dynalite Scopeblue 813, produkowany z włókien lnianych i kwasu polimlekowego. Zaprezentowany zostanie także dynalit Tepex z matrycą z poliamidu 6, który jest produkowany z "zielonego" cykloheksanu, a więc składa się w ponad 80 procentach z surowców odnawialnych.

Kolejnym obszarem zainteresowania są rozwiązania dostosowane do zwiększonych wymagań stawianych pojazdom elektrycznym, na przykład w zakresie układu napędowego lub infrastruktury ładowania. Elementy z tworzyw sztucznych są tu często narażone na działanie wyższych temperatur, a jednocześnie bardzo silnych prądów i napięć elektrycznych. Złącza z tworzyw sztucznych muszą w tych warunkach zachować izolację elektryczną i nie mogą przepuszczać prądu pełzającego. Lanxess opracował nowy, bezhalogenowy, uniepalniony i stabilizowany hydrolizą związek PBT (politereftalan butylenu) przeznaczony do złączek wysokiego napięcia.


lxs-stand-k2022-2-sitecore-internet-image
fot.: Lanxess

Zrównoważone produkty dla przemysłu poliuretanowego

Jednostka biznesowa zajmująca się systemami uretanowymi (Urethane Systems BU) przedstawi swoją szeroką ofertę produktów dla przemysłu poliuretanowego. Została opracowana z myślą o zwiększeniu zrównoważonego rozwoju w całym łańcuchu wartości. Szeroka gama produktów obejmuje technologię monomerów Low Free (LF) i innowacyjne prepolimery Adiprene Green o wysokiej zawartości biopolimerów, a także nowatorskie systemy utwardzania na gorąco i na zimno, które można przetwarzać przy zmniejszonym nakładzie energii. W centrum uwagi znajdują się również powłoki wodorozcieńczalne, zaprojektowane z myślą o spełnieniu wysokich wymagań stawianych przez nowoczesne wnętrza pojazdów.

W zastosowaniach CASE (powłoki, kleje, uszczelniacze, elastomery) poliuretany termoplastyczne można przetwarzać bardziej efektywnie dzięki dodaniu modyfikatora Modulast PUR. Można zmniejszyć zużycie polioli i izocyjanianów, zachowując, a często nawet poprawiając właściwości fizyczne. Pozwala to nie tylko znacznie obniżyć całkowite koszty surowców. Cały proces produkcyjny również staje się bardziej wydajny, dzięki niższym temperaturom podczas przetwarzania i krótszym czasom cyklu.

brak
 

LANXESS jest jednym z najważniejszych producentów specjalistycznych środków chemicznych na świecie. Przedmiotem działalności koncernu jest opracowywanie, produkcja i dystrybucja półproduktów chemicznych, dodatków, specjalistycznych substancji chemicznych oraz tworzyw sztucznych.

Polska