Łożyska stojakowe z tworzywa zastępują rozwiązania metalowe

Łożyska stojakowe z tworzywa…
Ze względu na wysokie wymagania w zakresie higieny stawiane przez organy udzielające homologacji częściom maszyn stosowanych w przemyśle spożywczym i opakowaniowym, firma igus opracowała nowe łożyska stojakowe z wysokowydajnego tworzywa sztucznego xirodur B180, który jest zgodny z wymogami FDA. Nowe rozwiązanie jest nawet 83 procent lżejsze w porównaniu z rozwiązaniami metalowymi. Dzięki zaś takim samym wymiarom otworów montażowych, wymiana 1:1 jest prosta oraz szybka.

Łożyska stojakowe odgrywają kluczową rolę w przemyśle spożywczym, przenośnikach rolkowych oraz przenośnikach taśmowych. Zapewniają płynną pracę wałków, nawet przy wysokich obciążeniach. Ze względu na konieczność stosowania osłon oraz wypełnienie łożysk smarem, łożyska stojakowe wykonane z metalu, wykazują wysoki współczynnik tarcia. Prowadzi to na przykład do wycierania się taśmy przenośnika, w wyniku zaprzestania obrotu samych rolek. Konsekwencją tego są wysokie koszty związane z przestojem maszyny. Sama zaś obsługa łożysk wymagających smarowania to dodatkowy czas oraz koszty. Stosowanie środków smarnych oraz materiałów ulegających korozji, nie spełnia wymogów w zakresie higieny, stawianym branży spożywczej. Dlatego też, firma igus, opracowała nowe łożyska stojakowe, wykonane z wysokowydajnego tworzywa sztucznego xirodur B180, oferując bezsmarowne rozwiązanie z elementami zgodnymi z wymogami FDA. Dzięki specjalnemu materiałowi bieżni oraz kulkom wykonanym ze stali nierdzewnej, łożysko zapewnia płynną pracę oraz jest odporne na korozję.

Oszczędność 83 procent masy dzięki łożyskom stojakowym z materiału xirodur B180

Identyczne rozmiary otworów montażowych, umożliwiają bezproblemowe zastąpienie obecnie stosowanych łożysk metalowych rozwiązaniami bezsmarowymi. W wyniku wymiany, użytkownik oszczędza 83 procent masy dzięki kompaktowej konstrukcji, która nie występuje w łożyskach stojakowych wykonanych z metalu. Łożyska stojakowe xiros, są odporne na zachlapania oraz mogą pracować w środowisku do +80 stopni Celsjusza. Mając zdolność radzenia sobie z dużym obciążeniami, łożysko wytrzymuje obciążenie do 50 kilogramów z maksymalną ilością obrotów do 850 na minutę. Nowe łożysko stojakowe wykonane z xirodur B180 jest oferowane przez firmę igus na wałki o średnicy 25 milimetrów.

Bezsmarowne łożysko stojakowe wykonane z materiału xirodur B180

Bezsmarowne łożysko stojakowe wykonane z materiału xirodur B180 jest alternatywą dla rozwiązań wykonanych z metalu w branży spożywczej oraz opakowaniowej. (Źródło: igus GmbH)

Źródło: igus


brak
 

Producent prowadników przewodów oraz łożysk ślizgowych wykonanych z tworzyw sztucznych

Polska