Maszyny do termoformowania - Polacy liczą się w Europie

Kto lub co stoi za tym sukcesem?

Zacznę chyba od naszej determinacji, chęci do ustawicznego rozwoju i jasnego określania celów w perspektywach krótko- i długookresowych. W konsekwencji prowadzi to do tworzenia atrakcyjnych produktów o wysokiej jakości i o wysokim poziomie zaawansowania technologicznego. Jednak, chcąc odnieść sukces w Europie, musieliśmy zadbać nie tylko o atrakcyjność samych produktów, ale również rozbudować sieć sprzedaży i serwisu. Zwłaszcza poziom serwisu maszyn ma kluczowe znaczenie na wielu rynkach.

Ale motorem wszystkich działań są ludzie. Tools Factory to rodzinna firma, która posiada odpowiednio wykwalifikowany personel w każdym dziale. Najważniejsza grupa, bez której nie powstałaby żadna maszyna, to grupa uruchomieniowo-produkcyjna licząca około 30 osób. W dziale projektowo-konstrukcyjnym zatrudniamy wykwalifikowanych inżynierów i konstruktorów, którzy projektują od podstaw każdy niestandardowy produkt. Oczywiście prężnie działa także dział sprzedaży, dział zamówień, serwis, a także inne komórki, bez których trudno byłoby prowadzić firmę. W sumie w naszym przedsiębiorstwie pracuje około 50 osób. A zatem na pierwszym miejscu są ludzie.

Jeśli chodzi o naszą przewagę technologiczną, to mocnym atutem firmy Tools Factory jest stworzony własnoręcznie parametryczny algorytm, pozwalający w krótkim czasie stworzyć projekt standardowej maszyny w odpowiedniej konfiguracji.

W swojej fabryce posiadamy nowoczesne zaplecze produkcyjne. Używamy obrabiarek numerycznych, maszyn do cięcia laserem i strumieniem wodnym. Od pewnego czasu wykorzystujemy również technologię druku 3D, która ułatwia nam projektowanie i weryfikację poprawności specjalnych rozwiązań czy detali i pozwala oszczędzać czas oraz minimalizować koszty przy wdrożeniu. Automatyzacja i cyfryzacja procesów staje się dla nas codziennością. Przypomnę też, że wszystkie nasze maszyny posiadają moduł do komunikacji internetowej i umożliwiają diagnostykę oraz serwis online.

Dobór dostawców i podwykonawców także ma wpływ na finalną jakość oferowanych przez was urządzeń…

Oczywiście. Każdy partner i poddostawca jest dla nas bardzo ważny, ponieważ dzięki nim możemy oferować kompletne rozwiązanie o najwyższej jakości. Stała współpraca z markowymi firmami owocuje zaufaniem i dobrymi relacjami oraz gwarantuje nam właściwą realizację dostaw. Do przedsiębiorstw, z którymi prowadzimy wieloletnią współpracę należą: Festo, Omron, Mitsubishi Electric, Metal Work, Schneider Electric, Becker i Busch.

Obiecałem czytelnikom, że powiemy coś więcej na temat rotomoldingu. W 2021 r. otworzyliście nowy rozdział w historii Tools Factory, uruchamiając pierwszą maszynę do formowania rotacyjnego u jednego z waszych klientów. Co to za technologia i do produkcji jakich wyrobów służy?

Rotomolding to technologia równie widowiskowa, a może nawet bardziej, jak termoformowanie. Obserwowanie potężnych form obracających się jednocześnie wokół 2 osi robi ogromne wrażenie chyba na każdym. Mnie osobiście zawsze kojarzy się z jakąś „nieziemską” technologią przyszłości.

Maszyny Rotomolding przeznaczone są do produkcji elementów przestrzennych i pustych w środku, najczęściej o dużych gabarytach, takich jak zbiorniki, kontenery, łodzie, kajaki itp. Formowanie wyrobów odbywa się poprzez podgrzewanie i topienie tworzywa połączone z jednoczesnym obrotem form wokół 2 prostopadłych osi. Wskutek działania sił odśrodkowych stopiony materiał odwzorowuje się na wewnętrznych ścianach formy. Po schłodzeniu formy możemy ją otworzyć i wyjąć gotowy, uformowany element. Surowcem jest w ogromnej większości polietylen w postaci proszku, który zasypuje się do wnętrza formy. W procesie istotne jest właściwe dobranie temperatury i czasu grzania oraz prędkości obrotowych, ale chyba największym wyzwaniem jest po prostu skala – formy mają zwykle kilka metrów średnicy, a jednorazowa porcja materiału może mieć nawet kilkaset kilogramów. Maszyny do tej technologii muszą być zatem odpowiednio duże, żeby nie powiedzieć wielkie.

roto-2-moment0500-1024x420

Oferujemy 2 rodzaje maszyn do formowania rotacyjnego. Shuttle to podstawowa seria maszyn z centralnie położoną komorą grzewczą i jedną lub dwiema stacjami roboczymi, położonymi w jednej linii. Urządzenia tego typu zapewniają efektywność i możliwość formowania 2 różnych produktów w tym samym czasie. Stosowane są zwłaszcza do formowania większych elementów. Z kolei Carousel to seria maszyn z centralną osią pionową i kilkoma stanowiskami roboczymi (zasyp, grzanie, chłodzenie, itd.), na które kolejno przemieszczają się formy umieszczone na ramionach. Ten typ maszyn zapewnia najwyższą wydajność i możliwość produkcji wielu wyrobów jednocześnie.

Na koniec pytanie standardowe: jakie są najbliższe plany waszej firmy?

Jak już wspominałam wcześniej, przygotowaliśmy cały pakiet innowacyjnych rozwiązań w termoformierkach. Najważniejsze zadanie na najbliższe miesiące to ich wdrożenie i zakomunikowanie naszym klientom. Zmiany obejmują szeroki zakres – od lekkiego odświeżenia designu do bardzo zaawansowanych technicznie rozwiązań, takich jak: kompensacja naprężeń termicznych ruchomych części maszyn, kontrola drgań i temperatury kluczowych podzespołów, nowy układ przewietrzania komory, bieżąca kontrola stanu grzałek w piecach, nowy system rozdmuchu wstępnego tworzywa, podgląd przebiegu procesu live stream na panelu operatora, czytnik kodów do ustawień maszyny i jeszcze kilka innych. Opracowaliśmy też cały zespół rozwiązań pozwalających na oszczędzanie energii elektrycznej w czasie eksploatacji, co ma ogromne znaczenie w aktualnej sytuacji. Część tych zmian wprowadzimy zaraz, jako rozwiązania standardowe w maszynach, pozostałe będziemy implementować sukcesywnie, jako opcje dodatkowe.

Wszystkie innowacje niosą za sobą określone korzyści dla klientów. O każdej ze zmian będziemy informować na naszych stronach internetowych i w szeroko pojętej komunikacji.

Z kolei w październiku planujemy po raz kolejny wziąć udział w targach Fakuma w Niemczech. Rozwój eksportu to w dalszym ciągu jeden z naszych priorytetów.

Rozmawiał: Jacek Leszczyński