Mondi i Dreco wdrażają worek na proszek zawierający 50% PCR

Mondi i Dreco wdrażają worek…

Mondi we współpracy z firmą Dreco wdrożyło nowe opakowanie na proszek do prania, w którym 50% stanowi materiał pochodzący z recyklingu odpadów pokonsumenckich, PCR. Rozwiązanie opracowano z myślą o produktach wrażliwych na wilgoć i wodę, dla których kluczowe jest utrzymanie odpowiednich właściwości ochronnych przez cały cykl życia opakowania. Zastosowane opakowanie re/loop PillowBag ma potwierdzać, że wysoki udział surowca wtórnego może być wykorzystywany także w opakowaniach giętkich dla wymagających zastosowań w segmencie FMCG, bez pogorszenia parametrów użytkowych, jakości ani wygody stosowania. Rozwiązanie zostało już wprowadzone do sieci handlowych w Niemczech.

Znaczenie wdrożenia wiąże się również z kierunkiem zmian regulacyjnych w Unii Europejskiej. Zgodnie z rozporządzeniem PPWR, od 1 stycznia 2030 r. ta kategoria opakowań z tworzyw sztucznych ma zawierać co najmniej 35% materiałów pochodzących z recyklingu pokonsumenckich odpadów z tworzyw sztucznych. Poziom 50% PCR w rozwiązaniu Mondi i Dreco oznacza wyprzedzenie tego progu, a jednocześnie ograniczenie zużycia tworzyw pierwotnych. Jak podaje Mondi, wdrożenie wspiera przyszłą zgodność z wymaganiami i lokuje Dreco wśród firm, które wcześniej dostosowują opakowania do nadchodzących przepisów.

Materiały z recyklingu i identyfikowalność w łańcuchu dostaw

Aby zapewnić przejrzystość i identyfikowalność przepływu surowców w całym łańcuchu wartości, Mondi zastosowało metodę bilansu masy w ramach certyfikacji ISCC Plus. Podejście to umożliwia śledzenie alokacji materiałów PCR w łańcuchu dostaw. W praktyce ma to potwierdzać sposób przypisywania surowców wtórnych do gotowego rozwiązania opakowaniowego.

Według informacji przekazanych przez firmę, opakowanie re/loop PillowBag wpisuje się także w założenia planu MAP2030, czyli programu działań Mondi w obszarze zrównoważonego rozwoju. Opakowanie zostało zaprojektowane jako przeznaczone do recyklingu i zweryfikowane zgodnie z kartą wyników Path to Circularity opracowaną przez Mondi oraz wytycznymi CEFLEX D4ACE. Struktura opakowania jest uznawana za odpowiednią dla funkcjonujących strumieni mechanicznego recyklingu poliolefin, co ma wspierać jego przetwarzanie po zakończeniu użytkowania.

Wymagania użytkowe dla proszku do prania

W przypadku proszku do prania właściwości barierowe wobec wilgoci i wody pozostają podstawowym wymaganiem technicznym. To właśnie ten aspekt decyduje o możliwości zastosowania materiałów z recyklingu w opakowaniach giętkich dla tej kategorii produktów. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez firmy, nowe rozwiązanie ma łączyć wysoki udział PCR z poziomem ochrony niezbędnym dla produktów higroskopijnych oraz z wymaganiami dotyczącymi codziennego użytkowania.

Opakowanie zostało wyposażone w funkcję łatwego otwierania. Producent wskazuje również na wysoką jakość nadruku, która ma poprawiać widoczność produktu na półce. Oznacza to, że projekt obejmował nie tylko parametry materiałowe i zgodność z wymaganiami recyklingu, ale również elementy związane z funkcjonalnością i prezentacją handlową.

Stanowiska firm

Milo Drehsen, właściciel i dyrektor generalny Dreco, powiedział - Ograniczenie wpływu naszych opakowań na środowisko jest dla nas kluczowym priorytetem, ale w przypadku takich produktów jak proszek do prania najważniejsze są właściwości użytkowe. Współpraca z Mondi umożliwiła nam wprowadzenie rozwiązania, które łączy wysoki udział materiałów pochodzących z recyklingu z ochroną, jakiej wymagają nasze produkty. Wprowadzenie tego opakowania w sieciach handlowych w Niemczech stanowi ważny krok w realizacji strategii zrównoważonego rozwoju.

Sandor Kardos, dyrektor generalny Mondi Békéscsaba, stwierdził - Ten projekt pokazuje, w jaki sposób wiedza techniczna i wspólne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju mogą przekładać się na praktyczne rozwiązania możliwe do wdrożenia na dużą skalę. Wspólnie z firmą Dreco opracowaliśmy przeznaczone do recyklingu rozwiązanie opakowaniowe o wysokiej zawartości materiałów PCR przeznaczone dla wyrobów wrażliwych na wilgoć, które pomaga naszemu klientowi wyprzedzić wymogi regulacyjne, a jednocześnie spełniać dzisiejsze oczekiwania rynku.


Mondi i Dreco wdrażają opakowanie na proszek do prania zawierające 50% materiału z recyklingu odpadów pokonsumenckich
Mondi i Dreco wdrażają opakowanie na proszek do prania zawierające 50% materiału z recyklingu odpadów pokonsumenckich